Objaw a nie choroba
Narastający w ciągu kilku lub kilkunastu godzin (do 3 dni) ubytek słuchu powyżej 30dB w trzech sąsiadujących ze sobą częstotliwościach, zwany jest nagłą głuchotą czuciowo-nerwową (odbiorczą). Upośledzenie słuchu najczęściej jest jednostronne (91,5%).
Objaw ten bardzo często wzbudza niepokój i jest powodem wizyt lekarskich. Zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne dolegliwości, jak np. szum uszny czy zawroty głowy. Przyczyn nagłej głuchoty może być wiele, a znalezienie choroby odpowiedzialnej za niedosłuch często jest trudne.
Za problemy ze słuchem mogą również odpowiadać zmiany w uchu zewnętrznym lub środkowym, ale takie upośledzenie słuchu jest zwane uszkodzeniem przewodzeniowym, a nie głuchotą odbiorczą, za którą odpowiada ucho wewnętrzne.
Polecamy: Co warto wiedzieć o schorzeniach ucha zewnętrznego?
Winne zakażenie
Do nagłego upośledzenia słuchu może przyczynić się trwająca lub przebyta infekcja. 30-40% chorych, którzy skarżyli się na nagłą głuchotę, wcześniej przechodziło zakażenie górnych dróg oddechowych. Niebezpieczne są zwłaszcza zakażenia wirusem: grypy, paragrypy, opryszczki, różyczki, cytomegali, Adenowirusem.
Przeczytaj: Co najczęściej powoduje zaburzenia słuchu?
Choroby naczyń
Do prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu, potrzebna jest odpowiednia ilości krwi. Jakiekolwiek zmiany w naczyniach, które spowodują spadek przepływu krwi (skurcz naczynia), lub całkowite jego zatrzymanie (zakrzep, zator) mogą doprowadzić do nagłej głuchoty. W przypadku zatoru czy zakrzepu w naczyniu, zamiany mogą być nieodwracalne. Czynnikami ryzyka nagłej utraty słuchu są więc m.in. choroby naczyń (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca).
Gdy organizm niszczy sam siebie…
Powodem nagłej głuchoty może być reakcja autoimmunologiczna, czyli taka, w której organizm wytwarza przeciwciała niszczące jego własne komórki.
Uraz odpowiedzialny za głuchotę
Upośledzenie słuchu może wystąpić, jako efekt powstania przetoki perilimfatycznej w wyniku uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego (okienka owalnego, okrągłego, ślimaka). Do urazu może dojść na skutek nagłych zmian ciśnienia atmosferycznego (latanie, nurkowanie) lub nadmiernego wysiłku fizycznego.
A może to psychika?
Nagła głuchota może wystąpić nie tylko jako efekt choroby organicznej, ale także jako skutek ciężkiego urazu psychicznego lub stresu.
Leczenie nagłej głuchoty
W wielu przypadkach (32-65%) słuch wraca do normy samoistnie, bez leczenia. Terapia farmakologiczna obejmuje kilka grup leków, m.in.:
- leki rozszerzające naczynia (w celu poprawy mikrokrążenia),
- glikokrtykosteroidy (przeciwzapalnie),
- leki przeciwzakrzepowe,
- leki przeciwwirusowe (w przypadku podejrzewania infekcji),
- leki, które pomogą zmniejszyć objętość endolimfy (glicerol, acetazolamid).
Stosuje się również inhalację tlenem hiperbarycznym, w celu rozszerzania naczyń ośrodkowego układu nerwowego i ślimaka. Spadek stężenia tlenu działa niekorzystnie na funkcje ucha wewnętrznego.
Rokowanie w przypadku nagłej głuchoty zależy od jej przyczyny, a także od współistniejących objawów (np. pojawienie się zawrotów głowy jest czynnikiem niekorzystnym) oraz chorób towarzyszących (cukrzyca, choroby naczyniowe). Nagła głuchota czuciowo - nerwowa może mieć wiele przyczyn. Słuch, jest bardzo ważnym zmysłem, dlatego w przypadku pojawienia się tego objawu trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im wcześniej podjęte odpowiednie leczenie, tym lepsze rokowanie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!