Zaburzenie węchu jest to upośledzenie odczuwania bodźców zapachowych. Są one przewodzone drogą I nerwu czaszkowego (nerwu węchowego) z pola węchowego znajdującego się w obrębie błony śluzowej przedniej części nosa do okolic kory mózgowej odpowiedzialnej za czucie zapachu.
Przeczytaj: O czym może świadczyć zapalenie nerwu wzrokowego?
Rodzaje zaburzeń węchu
Ze względu na jakość zaburzenia odczuwania zapachów dzielimy na:
- Kakosomię - odczuwanie nieprzyjemnych zapachów,
- Pseudosomię - błędne odczuwanie zapachu,
- Fantosomię - omamy zapachowe,
- Angosomia - utrata zdolności do rozpoznawania zapachu.
Wśród zaburzeń ilościowych wyróżniamy:
- Anosomię - całkowita utrata węchu,
- Hiposomia - osłabienie węchu,
- Hipersomia - nadwrażliwość węchu.
Przyczyny zaburzeń węchu
Zaburzenia jakościowe występują najczęściej w przebiegu patologii dotyczącej kory mózgowej płata skroniowego lub uszkodzeń w obrębie innych struktur układu limbicznego. Charakterystyczne jest również występowanie kakosomii jako formy aury zapowiadającej padaczkę.
Zaburzenia ilościowe są związane z uszkodzeniami dotyczącymi nerwu węchowego (n.I) . Najczęstszymi przyczynami w tym przypadku są:
- Stany zapalne błony śluzowej nosa zawierającej - części węchowej;
- Złamania podstawy czaszki - zwłaszcza przedniego dołu z uszkodzeniem blaszki sitowej. Równie niebezpieczne są zniszczenia, które powstają w tzw. mechanizmie „przeciwuderzenia“ podczas urazu tylnej części głowy. Charakterystyczne dla tego typu sytuacji jest wystąpienie wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego na skutek przerwania ciągłości opon mózgowo-rdzeniowych czyli - płynotok;
- Nowotwory mózgu znajdujące się w przednim dole czaszki - glejak opuszki lub płata czołowego oraz oponiak rynienki węchowej;
- Tętniak tętnicy przedniej mózgu lub tętnicy łączącej przedniej - uciskający na nerw węchowy;
- Stany zapalne dotyczące przedniego dołu czaszki, które mogą powodować zniszczenie lub kompresje nerwu I;
- Cukrzyca oraz przewlekły nikotynizm!
Polecamy: Co mogą sugerować zaburzenia smaku?
Co robić w przypadku zaburzeń węchu?
O ile nie są one związane z katarem należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania dalszej diagnostyki. W niektórych przypadkach już sam wywiad pozwoli lekarzowi na ustalenie rozpoznania. Czasami jednak może okazać się, że niezbędne wykonanie badania obrazowego - Tomografii Komputerowej lub Rezonansu Magnetycznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!