Kiedy jest konieczna intubacja?

Krtań to struktura anatomiczna, będąca wejściem do dróg oddechowych, zbudowana z chrząstek. Na zdjęciu krtań pokrywają płaty tarczycy (oznaczone czerwonym kolorem).
Intubacja dotchawicza jest najczęściej wykonywanym przez anestezjologa zabiegiem. Jest też bez wątpienia najpewniejszą i najskuteczniejszą przyrządowa metodą, zapewniającą ciągłą drożność dróg oddechowych, co czyni ją zabiegiem ratującym życie. Trwa zazwyczaj kilkanaście sekund, ale od poprawności jej wykonania wiele zależy.
/ 30.04.2011 20:15
Krtań to struktura anatomiczna, będąca wejściem do dróg oddechowych, zbudowana z chrząstek. Na zdjęciu krtań pokrywają płaty tarczycy (oznaczone czerwonym kolorem).

Na czym polega intubacja dotchawicza?

Intubacja jest prostym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do tchawicy wykonanej ze sztucznego tworzywa rurki poprzez usta bądź w wybranych przypadkach przez nos. Przyrządem ułatwiającym umieszczenie tej rurki w drogach oddechowych (a nie w przełyku!) jest laryngoskop, który uwidacznia krtań. Istnieje wiele różnych wskazań do intubacji i - jak w przypadku każdej zabiegowej interwencji - niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Jakie są podstawowe cele intubacji?

Nadrzędnym celem tego zabiegu jest utrzymanie drożności dróg oddechowych, które u osób nieprzytomnych mają skłonność do zapadnia się. Inne korzyści wynikające z intubacji to możliwość sztucznego wentylowania, zapobieganie zachłyśnięciu treścią z żołądka oraz możliwość wykonywania za pośrednictwem rurki intubacyjnej oczyszczenia dróg oddechowych.

Polecamy: Czy duszność zawsze oznacza zawał serca?

Jakie są wskazania do intubacji?

Głównym wskazaniem od intubacji jest konieczność mechanicznej wentylacji. Dotyczy to chorych operowanych w znieczuleniu ogólnym oraz pacjentów podłączonych do respiratora na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Ponadto u osób nieprzytomnych intubacja jest wskazana ze względu na jej działanie zabezpieczające przed aspiracją do dróg oddechowych treści z żołądka. Operacje gardła i dróg oddechowych także muszą przebiegać u chorych wcześniej zaintubowanych. Metoda ta jest przydatna także w przypadkach niekorzystnego ułożenia chorego na stole operacyjnym(np.pozycja siedząca, na brzuchu).

Jakie mogą być powikłania intubacji?

Należy na początku zaznaczyć, że im dłużej rurka intubacyjna tkwi w drogach oddechowych, tym istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań. Jeśli intubacja dotchawicza trwa > 48h, to niemal wszyscy pacjenci po usunięciu rurki intubacyjnej skarżą się na ból gardła oraz jest u nich obserwowany obrzęk głośni. Zdecydowanie rzadsze powikłania to :

  •  intubacja oskrzela głównego ( wówczas jedynie część płuc jest wentylowana),
  •  wyłamanie siekaczy (laryngoskop jest przyrządem stalowym),
  •  zwężenie krtani,
  •  zakażenia dróg oddechowych,
  •  porażenia strun głosowych,
  •  urazy krtani, języka,
  •  krwawienie z nosa,
  •  perforacja przełyku, gardła,
  •  przyspieszenie czynności serca,
  •  wymioty.

Powikłania związane z intubacja częściej dotyczą dzieci i kobiet, co wynika ze specyfiki budowy ich dróg oddechowych.

Zobacz też:  Choroby gardła - vademecum

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA