Kiedy kosmetyki uczulają...

Kosmetyki często powodują alergie, dlatego wiele z nas staje przed dylematem: stosować czy nie stosować? A może wystarczy wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Kosmetyki, zarówno te pielęgnacyjne jak i kolorowe, są częstymi winowajcami alergii. Szacuje się, że alergia na nie dotyczy ok. 10% społeczeństwa. Co więc zrobić, by tego problemu uniknąć? Jakie kosmetyki stosować?
/ 26.10.2010 10:57
Kosmetyki często powodują alergie, dlatego wiele z nas staje przed dylematem: stosować czy nie stosować? A może wystarczy wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych unikać?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Skąd się bierze uczulenie?

Uczulenie na kosmetyki spowodowane jest nadwrażliwością na tzw. małocząsteczkowe substancje chemiczne. Są to niektóre składniki kosmetyków, detergentów, substancji zapachowych. Osiadając lub przenikając przez skórę łączą się z jej białkami. Powstałe kompleksy są źle znoszone przez organizm, który stopniowo uznaje je „wrogów” i usiłuje zwalczać przy pomocy białych krwinek podobnie jak zarazki - wytwarzając m.in. przeciwciała. Dlatego każdy kontakt skóry z substancją powodującą uczulenie wywołuje stan zapalny objawiający się rumieniem, grudkami wysiękowymi, pęcherzami. itp.

Co najczęściej uczula?

Jak wynika z badań szwedzkich lekarzy alergologów w kosmetykach najczęściej uczulają substancje zapachowe, a dopiero w drugim rzędzie zagrożeniem są konserwanty, podłoża kremów oraz niektóre żywice. Szczególnym zagrożeniem są takie składniki kosmetyków, jak: mieszaniny syntetyków zapachowych, niektóre olejki eteryczne, balsam peruwiański, kalafonia, podłoża kremów (lanolina, euceryna), niektóre konserwanty kosmetyków, np. nipaginy.

Polecamy: Czym jest w zasadzie tatuaż?

Jakie osoby są najbardziej narażone na wyprysk alergiczny?

Większość reakcji alergicznych obserwuje się u ludzi starszych. Także osoby o jasnej karnacji, tzw. I fototypie skóry oraz te nadużywające kosmetyków są bardziej narażone na wystąpienie odczynu alergicznego. Najczęściej objawy alergiczne umiejscawiają się na twarzy i w okolicy oczodołów.

Co zrobić jak pojawi się uczulenie na produkt kosmetyczny?

Po pierwsze należy jak najszybciej odstawić kosmetyk, który nas uczulił! Objawy wyprysku powinny ustąpić do 2 tygodni od odstawienia alergenu.
W alergii kontaktowej na kosmetyki i środki higieny osobistej podstawą terapii jest tzw. leczenie "przyczynowe". Polega ono na całkowitym wyłączeniu z codziennego użytku środka, który wywołuje uczulenie.

Polecamy: Jak na co dzień dbać o paznokcie?

Jak uniknąć uczulenia na kosmetyk?

  • stosuj preparaty, które można usunąć za pomocą wody – mniej alergizują,
  • staraj się używać kosmetyków o konsystencji pudrowej - maści, żele i fluidy zawierają alergizujące konserwanty i utrwalacze,
  • unikaj środków zawierających tzw. estry PABA i metoksycynamoniany,
  • unikaj produktów nie posiadających na opakowaniu pełnego składu chemicznego,
  • im mniej składników w kosmetyku tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś nas uczuli,
  • co 3 miesiące wyrzucaj niezużyte kosmetyki i zastępuj je nowymi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA