kokaina, wciąganie, narkotyki, nałóg, uzależnienie/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Kokaina – dlaczego crack jest niebezpieczny?

Kokainę przyjmuje się w różnych formach – najbardziej niebezpieczny jest crack, czyli drobne kryształki narkotyku. Jak przyjmuje się crack? Jak kokaina wpływa na zdrowie? Czy bardzo uzależnia?
/ 25.05.2017 09:18
kokaina, wciąganie, narkotyki, nałóg, uzależnienie/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Jak przyjmuje się kokainę?

Kokaina, czyli wodorotlenek kokainy, wytwarzana jest z liści rośliny koka. Kokaina w postaci soli jest białym lub żółtawym proszkiem.

Podana ogólnie charakteryzuje się silnym działaniem pobudzającym, natomiast podana miejscowo – wykazuje właściwości znieczulające.

Najpowszechniejszą metodą przyjmowania kokainy jest wciąganie jej przez nos (w Ameryce Południowej rozpowszechnione jest również wciąganie przez usta), gdzie szybko jest wchłaniana przez śluzówkę, co z kolei wpływa na ośrodki przyjemności w mózgu.

Nie mniej rozpowszechnioną metodą (głównie za sprawą niskiej ceny) jest palenie narkotyku. W ten sposób przyjmowana jest zazwyczaj najtańsza i uznana za najbardziej uzależniającą postać kokainy, zwana crackiem (ze względu na dźwięki powstające podczas palenia).

Jak działa crack?

Crack, występujący pod postacią małych białych kryształków, najczęściej produkowany z pasty kokainowej z domieszką węglanu wapnia i amoniaku. Siła działania tego środka jest około 20 razy większa od czystej kokainy, a efekt narkotyczny następuje już w ciągu kilkunastu sekund od zażycia.

Rezultat działania cracku jest bardzo krótki (maksymalnie ok. 30 min): silnie euforyczny nastrój przechodzi w dysforię, a to z kolei wymaga zażycia kolejnej dawki. W związku z tym używanie cracku łączy się z dużym niebezpieczeństwem ciężkiego zatrucia.

Czym jest pasta kokainowa?

Najmniej popularna forma tego narkotyku to pasta kokainowa, która jest pierwotnym produktem w procesie otrzymywania kokainy z liści koki. Na siłę efektów wpływa ilość przyjętej dawki.

Zobacz też: Jak działają morfina i heroina?

Wstrzykiwanie lub połykanie kokainy

Kokaina jest niekiedy wstrzykiwana lub przyjmowana doustnie, lecz jej działanie jest wtedy słabsze.

Jak działa kokaina?

Narkotyk ten wpływa dodatnio na poziom dopaminy – odpowiedzialnej za ośrodki przyjemności w mózgu. Powoduje stan euforii, zwiększa poczucie pewności siebie, pobudzenie psychomotoryczne, likwiduje objawy zmęczenia, zmniejsza potrzebę snu i odczuwanie lęku.

Mogą jednak wystąpić niepokój, urojenia, a nawet symptomy psychozy. Kokaina zaburza pracę serca, powoduje wzrost ciśnienie krwi, niekiedy temperatury ciała, wywołuje tachykardię. Istnieje też niebezpieczeństwo wystąpienia psychozy pokokainowej, depresji wraz z próbami samobójczymi, dolegliwości ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych, układu krążenia. U kobiet zażywających kokainę występują trudności z donoszeniem ciąży. Znaczący jest odsetek umieralności noworodków matek zażywających kokainę. Kokaina jest substancją bardzo silnie uzależniającą.

Zobacz też: Czym jest narkotyk krokodyl?

Fragment pochodzi z książki „Narkotyki w kulturze młodzieżowej” autorstwa B. Hoffmann (Impuls 2014). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!