Spis treści:
- Crack (kokaina) - co to za narkotyk?
- Jak działa crack?
- Objawy zażywania cracku
- Objawy przedawkowania cracku
- Crack - skutki zdrowotne
- Inne formy kokainy
Crack (kokaina) - co to za narkotyk?
Crack (krak) to silnie działająca i uzależniająca postać kokainy, którą zażywa się poprzez podgrzewanie, a następnie wdychanie oparów (palenie). Jest to inaczej lotna forma kokainy. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa crack, które oznacza pękanie - ten dźwięk powstaje podczas palenia tej postaci kokainy.
Zazwyczaj crack ma postać białawych kryształków o różnym kształcie i wielkości. Powstaje w wyniku rozpuszczania sproszkowanej kokainy w roztworze wody i amoniaku lub sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu). Otrzymana twarda masa jest rozbijana na mniejsze fragmenty, i w tej postaci jest sprzedawana.
Crack pojawił się w USA w połowie lat 80. XX w. Od razu zyskał popularność, głównie za sprawą niskiej ceny. W ten sposób przyjmowany narkotyk jest zazwyczaj najtańszy i jednocześnie uznany za najbardziej uzależniającą postać kokainy.
Jak działa crack?
Crack wzmaga uwalnianie dopaminy w układzie nagrody w mózgu, a także hamuje jej wychwyt zwrotny. W rezultacie narkotyk powoduje stan euforii i pobudzenia. Siła działania cracku jest około 20 razy większa od czystej kokainy, a efekt narkotyczny następuje już w ciągu kilku sekund od zażycia.
Rezultat działania cracku jest bardzo krótki (najczęściej kilka minut, maksymalnie ok. 30 min): silnie euforyczny nastrój przechodzi w dysforię, a to z kolei wymaga zażycia kolejnej dawki. W związku z tym używanie cracku łączy się z dużym niebezpieczeństwem ciężkiego zatrucia.
Objawy zażywania cracku
Możliwe objawy po zażyciu cracku to:
- silna euforia (krótkotrwała, ok. 5-10 minut),
- pobudzenie,
- nadwrażliwość na bodźce zmysłowe,
- brak apetytu,
- lęk,
- urojenia,
- agresja,
- rozszerzenie źrenic,
- przyspieszone bicie serca,
- wzrost ciśnienia krwi,
- zawroty głowy,
- zaburzenie procesów podejmowania decyzji,
- zmniejszenie samokrytyki,
- zachowania niezgodne z normami społecznymi.
U kobiet zażywających kokainę występują trudności z donoszeniem ciąży. Znaczący jest odsetek umieralności noworodków matek zażywających kokainę.
Objawy przedawkowania cracku
Objawy przedawkowania cracku to zaburzenia rytmu serca, może wystąpić zawał serca oraz udar mózgu, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak silne bóle brzucha i nudności. Do śmiertelnego działania palonej kokainy może dojść zarówno podczas jej pierwszego użycia, jak i przy regularnym stosowaniu.
Skutki zdrowotne zażywania cracku
Zażywanie cracku wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi zagrażającymi życiu. Jest to narkotyk, który łatwo przedawkować. W porównaniu z innymi formami kokainy crack jest też silniej uzależniający. Skutki zdrowotne są podobne do tych związanych z kokainą. Dodatkowo pojawiają się uszkodzenia dróg oddechowych.
Zażywanie cracku może prowadzić do:
- skurczu oskrzeli,
- nasilenia astmy,
- zmian w płucach,
- choroby niedokrwiennej serca,
- nadciśnienia tętniczego,
- zaburzeń psychicznych,
- chorób mózgu,
- powstania tętniaków aorty,
- choroby wrzodowej żołądka,
- zaburzeń ruchowych, przypominających chorobę Parkinsona,
- upośledzenia pamięci i koncentracji,
- niedożywienia i wyniszczenia organizmu,
- zaburzenia rozwoju płodu w przypadku ciąży.
Skutki zdrowotne zażywania cracku są także odczuwalne dla osób przebywających w zadymionym po paleniu narkotyku pomieszczeniu. Narażone są szczególnie dzieci, u których obserwuje się zaburzenia neurologiczne.
Inne formy kokainy
Kokaina jest nie tylko palona, ale też przyjmowana doustnie, donosowo i dożylnie. Najczęściej wciągana jest przez nos lub wcierana w dziąsła.
Czym jest pasta kokainowa?
Najmniej popularna forma tego narkotyku to pasta kokainowa, która jest pierwotnym produktem w procesie otrzymywania kokainy z liści koki. Na siłę efektów wpływa ilość przyjętej dawki.
Zobacz też: Czym jest narkotyk krokodyl?
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.06.2014.
Źródła:
M.Jarema, Uzależnienia i substancje psychoaktywne, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018,
B. Hoffmann, Narkotyki w kulturze młodzieżowej, Impuls 2014).
Czytaj także:
Objawy przyjmowania narkotyków: amfetamina, kokaina i metamfetamina
LSD bardzo silnie wpływa na psychikę. Jak działa ten narkotyk?
GIS ostrzega przed nowym (śmiertelnie niebezpiecznym) narkotykiem. Jest sprzedawany jako dopalacz
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!