fot. Fotolia
Gdzie została wyłoniona kolostomia?
Po operacji wyłonienia kolostomii twój przewód pokarmowy jest krótszy, co nie zmienia tego, ze nadal funkcjonuje w ten sam sposób. Mimo że cześć jelita grubego lub okrężnicy została usunięta, możesz jeść normalne jedzenie, chyba ze stosowanie specjalnej diety jest konieczne ze względu na inne medyczne uwarunkowania.
Jeśli twoja kolostomia została wyłoniona w początkowej części jelita grubego, treść jelitowa wydobywająca się ze stomii będzie bardziej płynna niż w przypadku wyłonienia stomii w końcowym odcinku jelita grubego. Dzieje się tak dlatego, ze główna funkcja jelita grubego jest wchłanianie płynów i zagęszczanie stolca, wiec jeśli stomia jest wyłoniona w końcowym odcinku jelita grubego stolec jest bardziej uformowany.
Należy jednak pamiętać, że wszystko jest kwestią indywidualną, niektóre osoby z kolostomią mogą jeść wszystko, ale zdarzają się osoby, którym nie wszystkie dania służą i muszą dostosować swoja dietę do własnych potrzeb.
Co i jak jeść przy kolostomii?
Dla pełnego zdrowia nasze ciało, szczególnie w okresie rekonwalescencji, potrzebuje różnorodnego pożywienia – tajemnica tkwi w tym, by wiedzieć co jeść i utrzymać zbilansowana dietę:
- Codziennie jedz owoce i warzywa.
- Spoczywaj produkty wysokobiałkowe, np. mięso, ryby, jajka, ser, mleko lub jogurty.
- Spożywaj produkty z grupy węglowodanów: chleb, ziemniaki, makaron, ryz , płatki śniadaniowe. Węglowodany powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkich spożywanych przez ciebie produktów.
- Spożywaj mleko i nabiał dwa do trzech razy dziennie, gdyż są to produkty bogate w wapno – staraj się wybierać produkty odtłuszczone, ponieważ są one zdrowsze.
- Spożywaj posiłki w mniejszych ilościach i unikaj jedzenia w godzinach wieczornych.
- Jedz regularnie (przynajmniej 3 posiłki dziennie) co pozwoli na efektywną pracę twojej kolostomii i pozwoli uniknąć nadmiernej produkcji gazów.
- Jedz powoli i przed połknięciem dokładnie przeżuwaj pokarm – ułatwi to proces trawienia.
- Staraj się by twoje posiłki były urozmaicone. Jeśli rozszerzasz swoja dietę, zaczynaj od małych ilości, a następnie stopniowo zwiększaj ilość wprowadzanego pokarmu.
- Jeśli źle reagujesz na wprowadzany do diety składnik, odczekaj klika tygodni i po tym czasie, zaczynając od niewielkich ilości, spróbuj jeszcze raz.
- Spożywaj produkty zawierające duże ilości błonnika – zmniejszają one ryzyko wystąpienia zaparć. Błonnik znajdziesz w owocach, warzywach, chlebie pełnoziarnistym, płatkach zbożowych, brązowym ryżu i pełnoziarnistym makaronie.
- Niektóre osoby z kolostomia nie tolerują produktów wysokotłuszczowych takich jak kremy, ciasta, tłuste mleko, sery czy też czekolada. Alternatywą może być stosowanie odtłuszczonego mleka, sera i serków do smarowania.
- Codziennie wypijaj dużą ilość płynów – około 2 litrów wody lub innych płynów (kawa, herbata). Pamiętaj jednak, ze najzdrowsze jest picie wody niegazowanej.
Zobacz też: Stomia – podstawowe zasady diety
Problemy, które mogą cię spotkać w związku z kolostomią
Gazy
Niektóre produkty sprzyjają tworzeniu się gazów jelitowych – są to: kapusta, fasola, kalafior, groszek, cebula, jajka, kukurydza, ostre przyprawy, napoje gazowane/piwo.
Inne przyczyny tworzenia się gazów jelitowych to: żucie gumy, jedzenie z otwartymi ustami, mówienie podczas jedzenia, niesystematyczne spożywanie posiłków, picie przez słomkę.
Ważne wskazówki
- Spożywaj regularnie 3–4 posiłki dziennie i staraj się nie robić zbyt długich przerw miedzy posiłkami.
- Jedz z zamkniętymi ustami i nie mów w trakcie jedzenia.
- Napoje gazowane powodują wzdęcia.
- Nie pij napojów przez słomkę.
- Spróbuj pić napoje z miętą pieprzową, np. syropy lub herbaty.
- Zjadaj jeden jogurt dziennie. Najlepsze są jogurty naturalne. Jeśli nie lubisz jogurtu naturalnego, możesz wymieszać go z łyżeczką miodu lub dżemu, możesz także zmieszać go z galaretką lub zamrozić i jeść jak lody.
Nieprzyjemne zapachy
Przyczyny: ryby, jajka, gotowana fasola, cebula, kapusta, czosnek, szparagi, zielone warzywa.
Jak ich uniknąć?
- Jedz jogurt naturalny.
- Łykaj kapsułki z mięta pieprzową (możesz je nabyć w aptece lub w dobrym sklepie medycznym).
- Syrop z mięty pieprzowej rozcieńczaj do smaku.
- Jedz maślankę.
Biegunki
Przyczyny: zielone warzywa, ostre przyprawy, surowe owoce, suszone śliwki lub sok ze śliwek, sorbitol (słodzik niskokaloryczny) albo różne leki.
Ważne wskazówki
Jedz:
- dojrzałe banany,
- cukierki ślazowe lub żelki,
- jogurt naturalny,
- kompot jabłkowy,
- ser,
- kluski,
- przegotowane mleko,
- ryż,
- tapioka,
- masło orzechowe,
- puree ziemniaczane.
Jeśli masz często nawracające biegunki, spróbuj używać worków odpuszczalnych, które można opróżniać kilkakrotnie w ciągu dnia. Częsta wymiana worka stomijnego może doprowadzić do podrażnień skóry.
Zaparcia
Jest wiele przyczyn zaparć, mogą pojawiać się w wypadku stosowania różnych leków lub gdy w ciągu dnia wypijasz zbyt mało płynów, lub za mało się poruszasz.
Ważne wskazówki
- Włącz do swojej diety owoce, warzywa i inne pełnoziarniste produkty.
- Pij odpowiednią ilość płynów – przynajmniej 2 litry dziennie, kawę, herbatę, najlepiej wodę lub soki owocowe.
- Wykonaj kilka prostych, nieobciążających ćwiczeń.
- Możesz spróbować też wypić sok owocowy lub śliwkowy.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące stosowanej przez ciebie diety i jej wpływu na kolostomię albo masz problem z zaparciami lub biegunkami, pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się ze swoja pielęgniarką stomijną.
Zobacz też: Kampania "StomaLife. Odkryj stomię" – konferencja prasowa
Źródło: materiały kampanii „StomaLife. Odkryj stomię”/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!