Krajowe Centrum ds. AIDS – czy zostanie zlikwidowane?

hiv fot. Fotolia
Według oficjalnych statystyk w Polsce żyje ponad 15 tys. osób zakażonych HIV, ale 70% zakażonych wirusem nie jest tego świadoma. To oznacza, że faktycznych chorych jest w naszym kraju dużo, dużo więcej.
Marta Słupska / 20.01.2017 09:26
hiv fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować Krajowe Centrum ds. AIDS. To wynik zapowiedzianej przez ministra Konstantego Radziwiłła chęci zniesienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Zamiast tego ma powstać Urząd Zdrowia Publicznego.

Dlaczego ministerstwo rozważa taki pomysł?

Coraz więcej zakażonych HIV

O zamknięciu Centrum mówi się na razie nieoficjalnie, jeśli jednak dojdzie do skutku, może to oznaczać katastrofę dla osób z HIV. Tych jest w Polsce coraz więcej – szacuje się, że codziennie o chorobie dowiadują się 2-3 osoby.

Z danych rządowych („Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2012-2016”) wynika natomiast, że aż 70% zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadoma.

Ile osób w Polsce choruje na HIV i AIDS?

Czym zajmuje się Krajowe Centrum ds. AIDS?

Krajowe Centrum ds. AIDS opiekuje się 10,000 pacjentów. Zdecydowana większość z nich leczy się ambulatoryjnie. Większość budżetu Centrum pochłania zakup leków dla chorych – w 2017 roku kwota ta miała wynieść 343 279 000 zł.

Centrum zajmuje się leczeniem antyretrowirusowym (ARV) – terapią, która ma zapobiegać namnażaniu się wirusa i podtrzymywać układ odpornościowy. Mówi się, że za bardzo skupia się ono na wsparciu i leczeniu chorych i zarażonych, a za mało m.in. na profilaktyce zakażeń czy ich monitorowaniu. Leczenie zdiagnozowanych przypadków chorych pochłania corocznie około 98% budżetu Centrum.

Najwyższa Izba Kontroli raportuje, że zbyt małe skupienie Centrum na profilaktyce zakażeń przekłada się na wzrost liczby nowych, a tym samym zwiększenia kosztów leczenia pokrywanych z budżetu państwa.

Krytykowane były też kampanie prowadzone przez Krajowe Centrum ds. AIDS, które nie wspomina o homoseksualistach czy seksie analnym, skupiając się głównie na parach heteroseksualnych czy kobietach w ciąży.

Rzeczniczka ministerstwa zdrowia na razie odmówiła komentarza w sprawie likwidacji Centrum. Na ostateczną decyzję przyjdzie nam więc pewnie poczekać.

Hejt jest gorszy niż wirus. Jak wygląda życie z HIV w Polsce?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: hiv, wirus, aids

Redakcja poleca

REKLAMA