Kupa dziecka – wyznacznik stanu zdrowia

Czy wiesz, że wygląd kupy twojego dziecka może powiedzieć dużo o jego stanie zdrowia? Jak powinna wyglądać normalna kupa dziecka? O czym świadczy jej zielony kolor? Jak wygląda biegunka u niemowląt? Sprawdź.
/ 22.02.2013 11:34

Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka/ Fot. Fotolia

Zdrowe niemowlaki robią kupę nawet kilka razy dziennie. Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią, maluch może załatwiać swoje potrzeby nawet dziesięciokrotnie. W takiej sytuacji nie martw się ponieważ jest to normalne, o ile dziecko dobrze przybiera na wadze.

Zdarza się, że dzieci załatwiają się raz na dwa dni. Nie jest to niepokojące pod warunkiem, że kupa nie jest wydalana z wysiłkiem i jest sucha.

Polecamy: Wszystko o diecie dziecka

Pierwsza kupa dziecka – smółka

Smółka to pierwsza kupa, którą wydalają wszystkie dzieci tuż po urodzeniu. Masa jest gęsta, lepka w kolorze czarnym lub ciemnozielonym. W skład smółki wchodzą zagęszczone składniki wód płodowych.

W trzeciej – czwartej dobie życia, dziecko powinno zrobić już normalną kupę, której wygląd będzie uwarunkowany tym czy malec jest karmiony - piersią czy mlekiem modyfikowanym.

Jak powinna wyglądać normalna kupa dziecka?

Kupa zdrowego dziecka powinna być luźna, o zabarwieniu jasnożółtym, złocistym lub musztardowym. Konsystencja może być półpłynna z widocznymi grudkami. Zapach powinien być wyraźnie kwaskowaty. Przyczyną takiego zapachu jest pałeczka kwasu mlekowego, która działa ochronnie na organizm dziecka.  Im niemowlę jest starsze, tym kupa będzie gęstsza. Natomiast zapach ulegnie zmianie po wprowadzeniu nowych pokarmów do diety dziecka.

Polecamy: Dieta dla dzieci z biegunką

Luźna kupa

U małych dzieci często pojawia się żółta, wodnista lub musztardowa kupa. Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią to takie odchody są całkowicie normalne. Twoje mleko ma właściwości lekko przeczyszczające.

Biegunka u niemowląt

Jeżeli twój maluch robi luźną kupkę z dużą zawartością śluzu, ze skrzepami krwi lub z ropą, powinnaś jak najszybciej odwiedzić lekarza pediatrę. Takie objawy świadczą o biegunce.

Twarda kupa

Twój maluch załatwia się z dużym wysiłkiem, a kupa jest twarda i zbita? W takim przypadku dziecko cierpi na zatwardzenie. U małych dzieci zatwardzenie wiąże się przede wszystkim z konsystencją, a nie z tym, jak często maluch się załatwia. 

Zaparcia u dziecka mogą świadczyć o wielu chorobach, na przykład o niedoczynności tarczycy. Zaparcia pojawiają się najczęściej u maluchów karmionych mlekiem modyfikowanym lub u tych, które przyjmują za mało płynów.

Polecamy: Zaparcie u dzieci - dlaczego tak często?

Kupa w kolorze zielonym

Twój maluch zrobił zieloną kupę? To najprawdopodobniej wynik podawania dziecku mieszanki typu HA lub preparatów zawierających żelazo. Jeżeli dziecko przybiera na wadze i czuje się dobrze, nie masz powodów do zmartwień.

Kupa z kawałkami jedzenia

Kupa z kawałkami jedzenia najczęściej pojawia się u większych niemowląt i  jest czymś zupełnie naturalnym. Dziecko nie potrafi jeszcze dobrze gryźć, a układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały. Dlatego też pokarm wydalany jest częściowo w niezmienionej formie.  Jeżeli chcesz skutecznie ułatwić trawienie jedzenia swojemu dziecku, dokładnie krój i rozgniataj przygotowywane posiłki.

Kupa dziecka karmionego sztucznie

Jeżeli karmisz swoje dziecko mlekiem z butelki, kupa smyka powinna być zwarta o barwie jasnobrązowej lub jasnożółtej.  Dziecko karmione sztucznie wypróżnia się rzadziej niż dziecko karmione piersią. Wybierając mieszankę dla smyka, warto zwrócić uwagę na jej skład. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki, które korzystnie wpływają na pracę jelit dzięki rozwojowi dobrych bakterii.

Kiedy do lekarza?

  • Kupa dziecka nagle zmieniła swój kolor i konsystencję.
  • Dziecko cierpi z powodu biegunki i odmawia przyjmowania płynów.

  • W kupie dziecka pojawiła się ropa, smużki krwi lub śluz. Ten ostatni objaw może świadczyć o alergii.

  • Zaparcie nie ustępuje, dziecko nie ma apetytu, jest drażliwe, nie przybiera na wadze, wymiotuje.

Zobacz także: Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)