Ankieta przeprowadzona w 4 krajach1 dowodzi, że Polki będące w ciąży lub planujące ciążę są znacznie lepiej przygotowane do tego okresu niż ich europejskie koleżanki. 80% Polek dopiero planujących macierzyństwo, przyjmuje kwas foliowy lub suplementy diety dla ciężarnych. Lekarze i dietetycy zalecają jednak, aby oprócz folianu obecnego w diecie, kobiety suplementowały kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów dziennie – w okresie planowania i co najmniej w pierwszych trzech miesiącach ciąży.2,3,4
Polecamy: Kwas foliowy dla ciężarnych - dlaczego jest potrzebny?
Rola kwasu foliowego
Celem przyjmowania kwasu foliowego przed ciążą oraz w pierwszym jej trymestrze jest ograniczenie powstawania wad układu nerwowego u płodu. Korzystne działanie kwasu foliowego, przyjmowanego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę (co najmniej 6 tygodni przed koncepcją) oraz przez pierwsze dwa trymestry ciąży, zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach klinicznych. 2,3
Tylko 60% kobiet będących po raz pierwszy matkami w Belgii i w Niemczech bierze suplementy z kwasem foliowym lub suplementy diety dla ciężarnych zgodnie z zaleceniem. We Francji spożywa je tylko 30% kobiet, będących po raz pierwszy matkami. Polki są najbardziej zdyscyplinowane – ich znaczna większość stosuje się do zaleceń.1
8 z 10 Polek, będących po raz pierwszy matkami, stosuje się do wskazówek dotyczących kwasu foliowego lub suplementów dla ciężarnych.
Dlaczego niektóre kobiety nie przyjmują kwasu foliowego?
Jednym z głównych powodów, dla których niektóre kobiety nie stosują się do oficjalnych wskazówek, jest przekonanie, że ich dotychczasowa dieta z łatwością pokryje wymogi odżywcze związane z ciążą. Jednakże bez suplementacji diety, spożycie folianów wynosi w Europie5 jedynie od 122 do 339 mikrogramów dziennie, co pokazuje jak trudno jest samą dietą pokryć zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na foliany. Na przykład, pozyskanie z diety 400 mikrogramów folianów dziennie równa się zjedzeniu 13 pomarańczy (około 2 kg)!
Polecamy: Czy wiesz jak rozpoznać niedobór kwasu foliowego?
Z ankiety wynika również, że Polki, które już mają dzieci, częściej biorą kwas foliowy podczas kolejnych ciąż niż kobiety będące matkami po raz pierwszy. Ponadto, korzystanie z suplementów diety dla ciężarnych częściej ma miejsce po potwierdzeniu ciąży. Istotne jest jednak, aby rozpocząć suplementację nawet 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, by zapewnić dostateczny poziom folianu we krwi przed poczęciem.
Profesor Krzysztof Drews, ginekolog z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu mówi: „Wielu Europejkom najwyraźniej umykają kluczowe wiadomości na temat suplementacji kwasem foliowym. Cieszy jednak fakt, że Polki są dobrze poinformowane i wiele spośród nich go zażywa. To bardzo dobra wiadomość, bo zwykła dieta w większości przypadków nie pokrywa zapotrzebowania na foliany przed zajściem w ciążę i w jej trakcie. Kluczową rolę w przekazywaniu tej wiedzy wszystkim kobietom, a w szczególności tym, które planują ciążę po raz pierwszy, odgrywają ginekolodzy”.
Kwas foliowy jest substancją syntetyczną, która wymaga przekształcenia w organizmie. U niektórych kobiet może dochodzić do zaburzenia tego procesu. Rozwiązaniem jest spożywanie formy już przekształconej o nazwie Metafolin®(L-metylofolian wapnia). L-metylofolian wapnia jest formą naturalnie występującą we krwi.6
Polecamy: Antynowotworowe działanie kwasu foliowego na dzieci
1. Ankieta Femibion na temat planowania ciąży, przeprowadzona na grupie 651 kobiet w okresie od maja do lipca 2012 r., w czterech europejskich krajach: Belgii, Francji, Niemczech i Polsce, metodą online przez agencję badawczą Opinion Health.
2. Stephan Bart Sr. i wsp., Folate status and homocysteine levels during a 24-week oral administration of a folate-containing oral contraceptive: a randomized, double-blind, active-controlled, parallel-group, US-based multicenter study Contraception 2012; 85: 42–50.
3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekologia Polska 2011; 82: 550-553.
4. Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej. Instytut Matki i Dziecka. Dostępny na stronie: http://www.imid.med.pl/klient1/view-content/95/Program-Pierwotnej-Profilaktyki-Wad-Cewy-Nerwowej.html
5. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Raport Grupy Roboczej ESCO w sprawie analizy zagrożeń i korzyści wzbogacania diety o kwas foliowy, październik 2009 r. Dostępny na stronie: http://www.efsa.europa.eu/fr/supporting/doc/3e.pdf.
6. Sicińska E.. i wsp. Suplementy diety jako dodatkowe źródło kwasu foliowego. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2012 (2): 152-158.
Źródło: Materiały prasowe Weber Shandwick/ (dr)
Zobacz także: Kwas foliowy - nie tylko w ciąży?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!