Kwas foliowy ważny dla przyszłej mamy

Kobieta w ciąży/ Fot. Fotolia fot. fot.Fotolia
Każda mądra mama wie, że dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzebny jest kwas foliowy. Dobrze jest go zacząć przyjmować już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem. Jak pokazują ostatnie badania, 80% Polek planujących zostać matkami przyjmuje kwas foliowy. To bardzo dobry wynik!
/ 31.01.2013 09:43
Kobieta w ciąży/ Fot. Fotolia fot. fot.Fotolia

Ankieta przeprowadzona w 4 krajach1 dowodzi, że Polki będące w ciąży lub planujące ciążę są znacznie lepiej przygotowane do tego okresu niż ich europejskie koleżanki. 80% Polek dopiero planujących macierzyństwo, przyjmuje kwas foliowy lub suplementy diety dla ciężarnych. Lekarze i dietetycy zalecają jednak, aby oprócz folianu obecnego w diecie, kobiety suplementowały kwas foliowy w dawce 400 mikrogramów dziennie – w okresie planowania i co najmniej w pierwszych trzech miesiącach ciąży.2,3,4

Polecamy: Kwas foliowy dla ciężarnych - dlaczego jest potrzebny?

Rola kwasu foliowego

Celem przyjmowania kwasu foliowego przed ciążą oraz w pierwszym jej trymestrze jest ograniczenie powstawania wad układu nerwowego u płodu. Korzystne działanie kwasu foliowego, przyjmowanego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę (co najmniej 6 tygodni przed koncepcją) oraz przez pierwsze dwa trymestry ciąży, zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach klinicznych. 2,3

Tylko 60% kobiet będących po raz pierwszy matkami w Belgii i w Niemczech bierze suplementy z kwasem foliowym lub suplementy diety dla ciężarnych zgodnie z zaleceniem. We Francji spożywa je tylko 30% kobiet, będących po raz pierwszy matkami. Polki są najbardziej zdyscyplinowane – ich znaczna większość stosuje się do zaleceń.1

8 z 10 Polek, będących po raz pierwszy matkami, stosuje się do wskazówek dotyczących kwasu foliowego lub suplementów dla ciężarnych.

Dlaczego niektóre kobiety nie przyjmują kwasu foliowego?

Jednym z głównych powodów, dla których niektóre kobiety nie stosują się do oficjalnych wskazówek, jest przekonanie, że ich dotychczasowa dieta z łatwością pokryje wymogi odżywcze związane z ciążą. Jednakże bez suplementacji diety, spożycie folianów wynosi w Europie5 jedynie od 122 do 339 mikrogramów dziennie, co pokazuje jak trudno jest samą dietą pokryć zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na foliany. Na przykład, pozyskanie z diety 400 mikrogramów folianów dziennie równa się zjedzeniu 13 pomarańczy (około 2 kg)!

Polecamy: Czy wiesz jak rozpoznać niedobór kwasu foliowego?

Z ankiety wynika również, że Polki, które już mają dzieci, częściej biorą kwas foliowy podczas kolejnych ciąż niż kobiety będące matkami po raz pierwszy. Ponadto, korzystanie z suplementów diety dla ciężarnych częściej ma miejsce po potwierdzeniu ciąży. Istotne jest jednak, aby rozpocząć suplementację nawet 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, by zapewnić dostateczny poziom folianu we krwi przed poczęciem.

Profesor Krzysztof Drews, ginekolog z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu mówi: „Wielu Europejkom najwyraźniej umykają kluczowe wiadomości na temat suplementacji kwasem foliowym. Cieszy jednak fakt, że Polki są dobrze poinformowane i wiele spośród nich go zażywa. To bardzo dobra wiadomość, bo zwykła dieta w większości przypadków nie pokrywa zapotrzebowania na foliany przed zajściem w ciążę i w jej trakcie. Kluczową rolę w przekazywaniu tej wiedzy wszystkim kobietom, a w szczególności tym, które planują ciążę po raz pierwszy, odgrywają ginekolodzy”.

Kwas foliowy jest substancją syntetyczną, która wymaga przekształcenia w organizmie. U niektórych kobiet może dochodzić do zaburzenia tego procesu. Rozwiązaniem jest spożywanie formy już przekształconej o nazwie Metafolin®(L-metylofolian wapnia). L-metylofolian wapnia jest formą naturalnie występującą we krwi.6

Polecamy: Antynowotworowe działanie kwasu foliowego na dzieci

1. Ankieta Femibion na temat planowania ciąży, przeprowadzona na grupie 651 kobiet w okresie od maja do lipca 2012 r., w czterech europejskich krajach: Belgii, Francji, Niemczech i Polsce, metodą online przez agencję badawczą Opinion Health.

2. Stephan Bart Sr. i wsp., Folate status and homocysteine levels during a 24-week oral administration of a folate-containing oral contraceptive: a randomized, double-blind, active-controlled, parallel-group, US-based multicenter study Contraception 2012; 85: 42–50.

3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży. Ginekologia Polska 2011; 82: 550-553.

4. Program Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej. Instytut Matki i Dziecka. Dostępny na stronie: http://www.imid.med.pl/klient1/view-content/95/Program-Pierwotnej-Profilaktyki-Wad-Cewy-Nerwowej.html

5. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Raport Grupy Roboczej ESCO w sprawie analizy zagrożeń i korzyści wzbogacania diety o kwas foliowy, październik 2009 r. Dostępny na stronie: http://www.efsa.europa.eu/fr/supporting/doc/3e.pdf.

6. Sicińska E.. i wsp. Suplementy diety jako dodatkowe źródło kwasu foliowego. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2012 (2): 152-158.

Źródło: Materiały prasowe Weber Shandwick/ (dr)

Zobacz także: Kwas foliowy - nie tylko w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA