Lamblioza - jak uniknąć "choroby brudnych rąk"?

Czy wiesz, w jaki sposób można zarazić się pasożytami, które wywołują lambliozę? Dowiedz się, jak dbać o higienę oraz gdzie żyją lamblie.
/ 07.07.2014 15:37

Lamblioza - choroba brudnych rąk

Fot. Fotolia

Lamblioza - co to za choroba?

Lamblioza to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Odpowiedzialny za nią jest pierwotniak z gatunku Lamblia intestinalis. Lamblie żyją w jelicie cienkim człowieka, a także w przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym. Mają kształt gruszkowaty i cztery pary wici umożliwiające szybkie poruszanie się. Przyczepiają się do błony śluzowej przewodu pokarmowego żywiciela. Tam żywią się i rozmnażają.

Co pewien czas część pasożytów przekształca się w cysty, które są wydalone na zewnątrz z kałem. W jednym wypróżnieniu może znajdować się wiele milionów cyst (cysta to postać przetrwalnikowa, która jest postacią zakaźną dla innych ludzi).

Do przewodu pokarmowego człowieka lamblie dostają się z zanieczyszczonymi pokarmami lub wtedy, gdy dziecko nie myje rąk po skorzystaniu z ubikacji. Jest to więc klasyczna choroba „brudnych rąk”.

Zobacz także: Włośnica - objawy, etiologia i występowanie

Objawy lambliozy

  • brak łaknienia,
  • kurczowe bóle brzucha,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • wymioty,
  • nawracające wodniste biegunki,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • bezsenność,
  • reakcje uczuleniowe z różnego rodzaju wysypką,
  • stany podgorączkowe.

U dzieci dodatkowo lamblie wywołują zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co może doprowadzić do niedoboru witamin (m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K). Częste biegunki są przyczyną niedożywienia, a w konsekwencji zaburzeń rozwoju fizycznego dziecka. Objawy ostrego zakażenia występują dopiero po 1 do 3 tygodni od połknięcia lamblii. Są niejednoznaczne i zależne od wydolności układu odpornościowego dziecka.

Badania wykazujące obecność lamblii:

  1. Obecności cyst w kale (pojedyncze badanie może nie przynieść rezultatów, ponieważ cysty wydalane są okresowo). Do badania kału potrzebne są specjalne pojemniki. Należy pobrać świeży kał przy pomocy łopatki umieszczonej w pojemniku, w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego (z 2, 3-ch różnych miejsc). Następnie pojemnik trzeba dostarczyć w krótkim czasie do laboratorium.
  2. Testy immunoenzymatyczne wykrywające antygeny lamblii. W celu wykonania badania pobiera się również kał.

Nawet jeżeli tylko jedna osoba z rodziny jest chora, to cała rodzina musi się poddać badaniom.

Autor: dr n. biol. Magdalena Macko

Źródło: Materiały prasowe sieci Diagnostyka

Zobacz także: Pasożyty - jakie choroby wywołują i nasilają?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA