Leczenie zakażenia wirusem HPV

Leczenie zakażenia wirusem HPV
Jak dotąd nie udało się jeszcze opracować skutecznego środka pozwalającego wyleczyć infekcję wirusem HPV. Można natomiast leczyć spowodowane przez niego zmiany np. brodawki narządów płciowych, stany przedrakowe czy też wczesne formy raka szyjki macicy, prącia, pochwy, sromu czy odbytu. W przypadku leczenia zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego bardzo ważna jest wczesna diagnoza.
/ 22.01.2010 12:05
Leczenie zakażenia wirusem HPV

Wybór odpowiedniego leczenia jakie zaproponuje specjalista zależy od typu wirusa, który zaatakował organizm chorej osoby. Jeśli stwierdzono u Ciebie zakażenie wirusem HPV nie wpadaj w panikę! U ok. 80% młodych kobiet infekcja przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. A jeśli nawet wirus spowodował jakieś zmiany to wczesna diagnostyka daje duże szanse na pozytywny wynik terapii.

Przeczytaj: Wirus HPV - co to jest?

Im wcześniej wirus HPV zostanie rozpoznany tym większa szansa na 100% wyleczenie!

Leczenie stanów przedrakowych (CIN) 

Jeśli stwierdzono u Ciebie stany przedrakowe (tzw. CIN) musisz wiedzieć, że sposób ich leczenia zależy od stopnia nasilenia zmian, a także ich rozległości oraz miejsca, w którym wystąpiły. Decydując się na określoną terapię, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak wiek kobiety, czy w przyszłości chciałaby zajść w ciążę. Dlatego też sposób leczenia zmian spowodowanych zakażeniem wirusem HPV powinien być zaplanowany indywidualnie przez lekarza, po konsultacji z samą pacjentką. Do metod leczenia zmian przedrakowych zaliczamy:

  •  krioterapia (zamrażanie),
  • chirurgiczne wycięcie zmiany,
  • wycięcie zmiany pętlą elektryczną o dużej częstotliwości (LEEP),
  • zniszczenie tkanki laserem.

Dlaczego ważna jest wczesna diagnoza zakażenia?

Zobacz: Diagnostyka zakażeń wirusem HPV

Mimo że nie istnieje skuteczny lek na samego wirusa brodawczaka ludzkiego, to wczesna diagnoza jest czynnikiem, który w wielu przypadkach ratuje życie!

Pamiętaj, że raka szyjki macicy powoduje długotrwałe zakażenie wirusem HPV (trwające nawet kilkanaście lat!). Im wcześniej lekarz wykryje zmiany w obrębie komórek macicy, tym większa szansa na pozytywny wynik leczenia. Łatwiej bowiem wyleczyć zmiany przedrakowe niż samego raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium rozwoju. Skuteczność terapii uzależniona jest, m.in., od stopnia nasilenia spowodowanych zmian. Im mniejsze zmiany w Twoim organizmie spowodował wirus HPV, tym łatwiej je wyleczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA