Jeśli na twoim ciele pojawiły się jasne lub ciemne plamki, to może być łupież pstry. Grzybicza infekcja skóry, która wymaga leczenia.
Łupież pstry to grzybicza infekcja skóry wywołana przez bytujące na niej drożdżaki z rodzaju Pityrosporum, które odżywiają się łojem i potem, rozkładają tłuszcze do wolnych kwasów tłuszczowych, estrów i aldehydów. Czasami dochodzi do ich niekontrolowanego namnażania się i infekcji. Drożdżaki wywołują wtedy podrażnienia i stan zapalny skóry.
Objawy łupieżu pstrego
Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić go z przebarwieniami, np. bielactwem związanym z niedoborami melaniny, czyli naturalnego barwnika w skórze. Łupież pstry przyjmuje bowiem najczęściej postać bladoróżowych lub jasnobeżowych plamek. Gdy choroba nasila się, plamki "zlewają się" ze sobą tworząc płaty o nieregularnych kształtach. Skóra w tych miejscach jest mocno przesuszona, czasami zaczyna swędzieć i łuszczyć się. Plamki mają bardzo wyraźne brzegi.
Pstry, tłusty, rumieniowy. Jak rozpoznać rodzaj łupieżu?
Kiedy łupież pstry atakuje?
- Do niekontrolowanego rozmnażania się drożdżaków dochodzi wtedy, gdy organizm przestaje sobie radzić z drobnoustrojami na skutek:
- osłabienia ogólnej bądź miejscowej odporności
- zawirowań natury hormonalnej, czyli
- w czasie ciąży
- podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej
- w trakcie kuracji lekami steroidowymi
- podczas wzmożonej produkcji łoju, np. wywołanych nadaktywnością gruczołów łojowych w okresie dojrzewania
Rozwojowi łupieżu pstrego sprzyjają też:
- otyłość
- nadpotliwość
- noszenie nieprzewiewnej odzieży
- przebywanie w klimacie tropikalnym, gdzie jest wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza
Łupież pstry na twarzy
Najwięcej plamek zwykle pojawia się na:
karku i tułowiu, m.in. ramionach, dekolcie, plecach.
Zdarza się jednak, że kumulują się także na:
rękach, nogach czy głowie. Niestety, czasami występuje też na twarzy.
Ten ostatni rodzaj jest ze względów estetycznych chyba najbardziej dokuczliwy i dobrze jest szybko działać.
Jak leczyć łupież pstry
Odpowiedź jest krótka: kompleksowo. Nieleczony pozostawia bowiem na skórze trwałe przebarwienia i szpeci. Na szczęście, drożdżaki mają swoje kolonie wyłącznie na powierzchni skóry, co ułatwia dotarcie do nich i skuteczną walkę z infekcją.
Najczęściej stosuje się dostępne bez recepty maści antygrzybiczne. Dopiero gdy one nie pomogą, albo łupież często nawraca (niestety dzieje się tak w 80 proc. przypadków), trzeba zastosować bardziej radykalne metody, np. środki doustne.
Najczęściej stosuje się maści, które leczą, chronią skórę przed ponowną infekcją, odbudowują barierę lipidową, dzięki czemu przestaje być szorstka i łuszczyć się. Koją też swędzenie.
W trakcie leczenia łupieżu pstrego warto też:
- nosić przewiewne ubrania, by skóra mniej się pociła i nie dostarczała pożywki drożdżom
- nie stosować tłustych kosmetyków zatykających pory ciała
- używać preparaty z siarczkiem selenu lub kwasem salicylowym, który wysusza skórę i hamuje rozwój infekcji.
Preparaty nanosi się na czystą i wysuszoną skórę. Kuracja trwa ok. 2 tygodni.
Po jej zakończeniu należy dalej pielęgnować skórę bardzo lekkimi preparatami. Przed wyjściem na dwór odsłonięte miejsca trzeba zabezpieczyć kremami z filtrem, by ochronić się przed opaleniem. Plamy nie opalają się bowiem tak szybko jak skóra nie dotknięta chorobą i plamy stają się bardziej widoczne.
Nie trzeba natomiast izolować się od otoczenia, ponieważ łupież pstry nie jest zaraźliwy.
Domowe sposoby na łupież pstry
Łupież pstry to efekt zmian toczących się wewnątrz organizmu. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba zwiększyć siły obronne organizmu. Dlatego w domu należy:
- W pierwszej kolejności znaleźć przyczynę łupieżu. Jeśli są to zmiany hormonalne, opanować huśtawkę hormonów.
- W drugiej kolejności zastosować odpowiednią dietę. Wprowadzić do menu więcej warzyw i owoców, które dostarczą organizmowi witamin i soli mineralnych. Ograniczyć za to wszystkie produkty bogate w tłuszcz, sól i cukier. Najlepiej zrobić to pod okiem doświadczonego dietetyka.
- Poza tym dobrze jest zadbać o relaks i sen, dzięki któremu nasz organizm stanie się silniejszy w walce z infekcjami.
- I dopiero na koniec zastosować domowe preparaty, jak kąpiele z użyciem środków, które nie podrażniają skóry, jak wyciągi z herbaty czy lawendy. Preparaty te złagodzą też dokuczliwe swędzenie skóry.
Poznaj 3 domowe sposoby na łupież
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!