chory w szpitalu

Małpia ospa w Europie – są pierwsze przypadki. Wirus dotrze do Polski?

To egzotyczna zakaźna choroba małp. Jak przeniosła się na człowieka i czy łatwo się rozprzestrzenia? Zobacz, co warto o niej wiedzieć.
Małgorzata Germak / 13.09.2018 12:26
chory w szpitalu

Wirus małpiej ospy niezwykle rzadko przenosi się na człowieka. Jednak pojawiły się właśnie pierwsze przypadki zachorowań w Wielkiej Brytanii. Ta egzotyczna zakaźna choroba małp leczona jest nawet kilka tygodni. Czy jest groźna i jak łatwo się rozprzestrzenia?

Czarna ospa zabiła setki milionów osób. Czy wciąż jest groźna?

Wirus małpiej ospy w Europie

Do pierwszego zachorowania doszło w Wielkiej Brytanii. O przypadku ospy małpiej poinformowała Agencja Departamentu Zdrowia - Public Health England. Chory to mężczyzna pochodzący z Nigerii. Tam prawdopodobnie zaraził się wirusem. Uczestniczył w szkoleniu w bazie marynarki wojennej. Na początku września pojawiły się pierwsze objawy choroby. Pacjent leczony jest w szpitalu w Londynie.

Trzy dni po pierwszym przypadku lekarze zdiagnozowali chorobę u drugiego pacjenta w Anglii. Przedstawicie Public Health England stwierdzili, że nie było żadnego związku między tymi dwoma pacjentami. Uspokoili jednocześnie, że wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Drugi pacjent trafił na oddział chorób tropikalnych i zakaźnych w szpitalu w Liverpoolu.

Wyspecjalizowany personel podjął niezbędne środki ostrożności i obecnie nie ma ryzyka dla innych pracowników szpitala ani pacjentów czy odwiedzających
– powiedział dyrektor placówki.

Małpia ospa – jakie są objawy?

To egzotyczna choroba zakaźna małp. Pierwszy raz zaobserwowano ją u tych zwierząt w 1958 roku na kontynencie afrykańskim. Pierwsze zachorowanie człowieka odnotowano w Demokratycznej Republice Konga w 1970 roku.

Choroba rzadko przenosi się na ludzi. Może zostać przeniesiona w efekcie ugryzienia albo przez kontakt z płynami ustrojowymi chorego zwierzęcia. Wirus ospy małpiej objawia się wysypką, podobną do znanej nam ospy, na całym ciele. Poza tym chory może cierpieć na bóle głowy i mięśni, dreszcze i odczuwać silne zmęczenie. Najczęściej leczenie trwa kilka tygodni, po którym chory całkowicie wraca do zdrowia.

Główny Inspektor Sanitarny w Polsce ogłosił, że w naszym kraju nikt nie był zarażony tym wirusem.

Czytaj:Bez skrępowania! Zadałyśmy ginekologowi 10 wstydliwych pytań, których nie miałabyś odwagi zadać w gabinecie„Mężczyźni nie powinni uczestniczyć w porodzie”. Czy to prawda? Rozwiewamy wątpliwości wraz z położną

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!