Mam mięśniaki macicy. Czy mogę zajść w ciążę?

Obecnie mięśniaki macicy nie wykluczają przyszłego macierzyństwa – terapia farmakologiczna z zastosowaniem octanu uliprystalu umożliwia uniknięcie histerektomii, czyli operacji chirurgicznego usunięcia macicy. Jak w porę zdiagnozować mięśniaki macicy?
/ 09.12.2013 10:36

fot. Fotolia

Histerektomia u co piątej kobiety po 35. roku życia

Od kilku lat obserwujemy tendencję spadkową narodzin dzieci w Polsce. W 2010 roku urodziło się 413 tysięcy dzieci, natomiast w 2012 r. już tylko 390 tysięcy1. Kobiety coraz częściej odkładają macierzyństwo na dalszy plan, m.in. ze względu na karierę zawodową, i zostają matkami po 35. roku życia lub później. Niestety w tym wieku trudniej zajść w ciążę.

Jednym z powodów, które utrudniają zajście w ciążę, mogą być mięśniaki macicy.

Szacuje się, że mięśniaki macicy występują u co piątej kobiety po 35. roku życia i są jednym z najczęstszych wskazań do histerektomiioperacji chirurgicznego usunięcia macicy.

–  Z powodu mięśniaków macicy w Polsce corocznie przeprowadza się zabieg histerektomii u ok. 25 tysięcy kobiet – podkreśla prof. Jan Kotarski, Kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Po co kobiecie macica?

Macica jest symbolem kobiecości i płodności. To część ciała, która najbardziej obrazuje biologiczną naturę kobiety. Przez 9 miesięcy ciąży macica zapewnia warunki dla rozwoju płodu, ale to nie jej jedyna funkcja.

– Macica to nieodzowny atrybut kobiety, nie tylko pod względem medycznym, ale także psychologicznym. Kobiety pozbawione macicy obawiają się odrzucenia i braku akceptacji szczególnie ze strony mężczyzn. Potrzebują wsparcia, szczególnie, jeśli są to kobiety w wieku rozrodczym – mówi dr n.med  Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Centrum  Onkologii w Warszawie.

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20-40% kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka. Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15-20% przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości2.

Regularne badania oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG ginekologicznego pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Niestety w Polsce nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne (histerektomia, czyli usunięcie macicy), pomimo tego, że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne. Dla wielu pacjentek operacja jest obarczona dużym stresem i wiąże się z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica.

Zobacz też: Mięśniaki macicy – co jest faktem, co jest mitem?

Leczenie mięśniaków macicy

W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia. Od ubiegłego roku na polskim rynku do stosowanych dotychczas metod leczenia dołączyła metoda farmakologiczna z zastosowaniem octanu uliprystalu.

– Zastosowanie tej terapii jest szansą na uniknięcie zabiegu histerektomii, a zarazem pozwala zachować macicę i umożliwia pacjentce przygotowanie się  do ciąży – mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, ekspert kampanii „Między nami kobietami”.

–  Gdy usłyszałam diagnozę „mięśniaki macicy” to był dla mnie szok, tysiące pytań w głowie i jedno najważniejsze:  czy będę mogła mieć dzieci?! Na szczęście mój lekarz powiedział mi o nowym leku. Nie zastanawiałam się ani chwili. To ważne, aby rozmawiać z lekarzem i wspólnie podejmować decyzję o leczeniu – mówi Renata Mućko.

Pacjentka jest po 3-miesięcznej kuracji lekiem i planuje zajść w ciążę. Takich kobiet w Polsce i na świecie jest coraz więcej. Macierzyństwo po 35. roku życia staje się standardem.

– Do mojego gabinetu przychodzi coraz więcej kobiet po 35. roku życia, które planują urodzić pierwsze dziecko. Wiele z nich ma problemy z zajściem w ciążę i nawet nie przypuszcza, że utrudnienia mogą być związane z mięśniakami macicy. Często nawet nie wiedzą, że cierpią na takie schorzenie, a tymczasem aby je zdiagnozować, wystarczy wykonać USG dopochwowe. Dzisiaj diagnoza mięśniaków macicy nie oznacza końca marzeń o macierzyństwie. Nie wszystkie pacjentki muszą obawiać się usuwania macicy – podkreśla dr Jacek Tulimowski.

Zobacz też: Jak mięśniaki macicy wpływają na życie seksualne?

Źródło: materiały prasowe HK Strategies/mn

1Główny Urząd Statystyczny – Departament Badań Demograficznych i Rynku Pracy; Notatka informacyjna - Wyniki Badań GUS, Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski do 2012 r., strona 20, tabl. 3. Podstawowe dane demograficzne dla lat 1990–2012.

2Gupta S, Jose J., Manyonda I. Best, Practice and Research Clinical Obstetrics and Gynecology, 2008; 22(4).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!