Metformina w profilaktyce PCOS

Długotrwałe leczenie metforminą może zapobiegać lub opóźniać rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) w okresie dojrzewania.  Metformina to doustny lek stosowany w terapii cukrzycy. fot. Fotolia
Niedawne badanie, którego wyniki będą opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM) stwierdza, że wczesne, długotrwałe leczenie metforminą (lek stosowany w cukrzycy) może zapobiegać lub opóźniać rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) w okresie dojrzewania.
/ 08.09.2011 00:43
Długotrwałe leczenie metforminą może zapobiegać lub opóźniać rozwój zespołu policystycznych jajników (PCOS) w okresie dojrzewania.  Metformina to doustny lek stosowany w terapii cukrzycy. fot. Fotolia

PCOS wykrywa się u 7-10% kobiet w wieku rozrodczym, jest też najczęstszą przyczyną niepłodności - dotyczy nawet 6 milionów kobiet w Stanach Zjednoczonych.
Zespół policystycznych jajników często ujawnia się w okresie dojrzewania, cechy charakterystyczne to nieregularne cykle miesiączkowe, trądzik albo zbyt obfite owłosienie. Naukowcy uważają, że krytycznym okresem dla rozwoju PCOS może być dzieciństwo i okres dojrzewania, kiedy obecne są większe zapasy tkanki tłuszczowej. „To nadmierny przyrost wagi wystawia jajniki na zbyt duże stężenia insuliny, powodując w nich zatrzymanie owulacji i rozpoczęcie produkcji hormonów męskich, charakterystycznych dla PCOS”- powiedziała, prowadząca badanie, profesor Lourdes Ibañez z Uniwersytetu w Barcelonie.

Badanie objęło 38 dziewcząt z niską masą urodzeniową i wczesnym dojrzewaniem, naukowcy badali skuteczność wczesnego leczenia metforminą w porównaniu z późniejszym rozpoczęciem leczenia, aby zapobiec młodzieńczemu PCOS. Grupa 19-stu ośmiolatek dostawała codziennie metforminę przez cztery lata. Druga grupa 19-stu dziewcząt, czekała pięć lat na rozpoczęcie terapii metforminą w wieku 13 lat i kontynuowała leczenie przez rok. Wyniki badania wykazały, że wczesne leczenie metforminą zapobiegło lub opóźniło rozwój hirsutyzmu, zmniejszyło nadmiar androgenów i PCOS skuteczniej niż późniejsza terapia metforminą.

"Metformina, podana w potencjalnie krytycznym okresie dojrzewania, może mieć zdolność przekierowania metabolizmu w kierunku mniejszej ilości trzewnej tkanki tłuszczowej"  powiedziała Ibáñez. "W najbliższych latach skupienie naukowców powinno się przenieść, z późnego leczenia PCOS i jego komplikacji, na wczesne leczenie i profilaktykę PCOS."

Zobacz też: Zespół policystycznych jajników (PCOS) – objawy i obawy

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA