Miesiączka a ciąża - czy naprawdę wzajemnie się wykluczają?

Objawy porodu - czop śluzowy fot. Adobe Stock
Zwykle pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Podobnie - krwawienie i plamienie w pierwszych tygodniach ciąży traktowane jest alarmowo. Czy jednak faktycznie ciąża i miesiączka wykluczają się?
/ 10.01.2019 08:43
Objawy porodu - czop śluzowy fot. Adobe Stock

Podstawy

Pierwszym i oczywistym podejrzeniem kobiety, u której w oczekiwanym terminie miesiączki nie pojawia się krwawienie, jest: Czy to aby nie ciąża? Zwłaszcza wtedy gdy kobieta zazwyczaj miesiączkuje regularnie. Powszechnie dostępne testy ciążowe (kosztują dosłownie kilka złotych), są w stanie z bardzo dużą dokładnością potwierdzić ciążę już w 7-10 dni od zapłodnienia. Wykrywany jest w nich wzrost stężenia w moczu hormonu – gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG).

Ujemny wynik testu ciążowego

Zastanów się czy w ciągu ostatniego miesiąca działo się coś szczególnego. Mowa tu o: sytuacjach stresowych (konflikt z bliską osobą, silne wzruszenie, kłótnia w pracy, wypadek samochodowy), zmianie diety, natężonej aktywności fizycznej, częstym podróżowaniu, przyjmowaniu nowych leków i preparatów antykoncepcyjnych. W takich okolicznościach termin miesiączki może się przesunąć (zwykle opóźnić) zazwyczaj nie dłużej niż o kilka dni. Po tym czasie, gdy miesiączka nie pojawia się, należy udać się do ginekologa.

Naprawdę rzadko zdarza się, że kobieta, u której rozwija się ciąża, ma ujemny wynik testu (mniej niż 1% szansy). Jeżeli jednak podejrzewasz u siebie ten przypadek, zastanów się, czy nie pojawiły się u ciebie inne oznaki ciąży.

Wczesna ciąża

We wczesnej ciąży kobiety mogą odczuwać szereg niespecyficznych objawów, np. nudności, wymioty, zgagę, nasilenie wydzielania śliny, częstsze oddawanie moczu, zaparcie, bolesność piersi, nieokreśloną zmianę samopoczucia. Nic zatem dziwnego, że część pań wiąże ten stan z przemęczeniem bądź infekcją wirusową. U części kobiet objawy mogą być bardzo nasilone, u innych zaś są niezwykle skąpe. Rozstrzygający jest tu wynik badania beta-hcG z krwi oraz USG uwidaczniające pęcherzyk ciążowy od 4-6 tygodnia po zapłodnieniu.

W którym tygodniu ciąży jesteś? Oblicz to w kalkulatorze ciąży!

Krwawienie wyklucza ciążę

Zasadniczo, tak, ale... Zdarza się, że w ciągu pierwszych miesięcy ciąży u niektórych kobiet dochodzi do niewielkiego krwawienia w okresie przewidywanej miesiączki (bądź niekoniecznie wtedy). Taka sytuacja może mieć miejsce między innymi w około tydzień po zapłodnieniu, gdy zarodek zagnieżdża się w macicy. Część pań myli to krwawienie z miesiączką. Statystycznie u około 20% kobiet ciężarnych zdarza się plamienie. Oczywiście nie zagraża ono ciąży.

Jeżeli te informacje wprowadziły jeszcze większy zamęt w twojej głowie, po prostu udaj się do lekarza – nie odkładaj tej wizyty, im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla ciebie.

Zobacz też:
Kalendarz ciąży na Mamotoja.pl!
Co oznaczają obfite miesiączki?
Objawy ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA