Migdałki - vademecum

dziecko, mowa, rozwój, rozwój mowy/fot. Fotolia
Migdałki odgrywają strategiczną rolę w naszym organizmie. Stoją na straży początku układów oddechowego i pokarmowego. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami i antygenami. Dlatego jeśli zaobserwujemy c oś niepokojącego w ich obszarze, warto skosnultować się z lekarzem, aby zapobiec poważniejszym skutkom ewentualnych chorób.
/ 07.02.2012 15:37
dziecko, mowa, rozwój, rozwój mowy/fot. Fotolia

Migdałki – źródło wiedzy o naszym zdrowiu

Naloty na migdałkach świadczą o chorobach, które zaatakowały nasz organizm. Jest wiele chorób, których objawem jest zapalenie migdałków. Najczęstszą i pewnie najbardziej znaną jest angina. Jeśli nasze migdałki są powiększone, zaczerwienione lub pojawił się na nich nalot, warto od razu udać się do lekarza.

Przeczytaj:  O czym świadczą naloty na migdałkach?

Niesymetryczne migdałki

Migdałki położone są tak blisko siebie, że jeśli coś się dzieje, powinny reagować tak samo. Ich symetryczne powiększenie zwykle świadczy o infekcji istniejącej w organizmie. Powodem do niepokoju może być powiększenie tylko jednego z nich. Taka sytucja może świadczyć nawet o chłoniaku lub raku.

Zobacz:  O czym świadczy powiększenie tylko jednego migdałka?

O jeden za dużo

Istnieje możliwość pojawienia się u dzieci trzeciego migdałka. Może on osiagnąc czasem wielkość, która ma istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jest przyczyną wielu komplikacji w prawidłowym funkcjonowaniu dziecka, może nawet wpłynąć na zmianę wyglądu twarzy.

Sprawdź: Czym jest trzeci migdałek?

Pozbądź się problemu

Czasem najlepszym wyjściem, aby uniknąć wielu powikłań związanych z zapaleniem migdałków, jest po prostu ich wycięcie. Możliwe jest bowiem normalne funkcjonowanie człowieka bez nich. Mimo że po zabiegu potrzeba trochę czasu, aby minął cały ból, to jednak później można łatwo zaobserwować korzyści tego zabiegu.

Przeczytaj: Czy bez migdałków da się żyć?

Rak migdałków

Asymetryczny kształt i wielkość migdałków mogą być sygnałem alarmującym o rozwijającym się nowotworze. Często towarzyszą też temu objawy, które mogą nasuwać nam na myśl bardziej anginę lub zwykłe przeziębienie. Groźne mogą być powikłania po nowotworze migdałków, dlatego warto jak najwcześniej wykryć chorobę i podjąć leczenie.

Zobacz: Czy nowotwory migdałków są groźne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA