Żylaki nóg to rozszerzenia żył kończyn dolnych, których przyczyną jest niewydolność układu zastawek żylnych. Objawiają się charakterystycznymi uwypukleniami na nogach, uczuciem ciężkich nóg oraz bólem. Terapia wodą jest wykorzystywana w zapobieganiu i leczeniu żylaków. Z pewnością ciepłe kąpiele nie będą korzystne (rozszerzają i powiększają naczynia), ale naprzemienne ciepłe i zimne prysznice są już polecane, ponieważ poprawiają przepływ krwi. Czy morsowanie jest dobre na żylaki? Czy może choroba żylna stanowi jedno z przeciwwskazań do tej formy aktywności?
Spis treści:
- Czy żylaki są przeciwwskazaniem do morsowania?
- Kiedy nie morsować w przypadku żylaków?
- Kiedy nie należy morsować?
Czy żylaki są przeciwwskazaniem do morsowania?
Żylaki nie są przeciwwskazaniem do morsowania, ale należy być ostrożnym. Krótkie kąpiele w zimnej wodzie mogą wpłynąć korzystnie na stan żył:
- mogą działać przeciwzapalnie,
- zmniejszać obrzęk, poprzez poprawę przepływu limfy,
- poprawiać mikrokrążenie, a dzięki temu transportować do skóry więcej składników odżywczych i tlenu,
- zmniejszać nasilenie bólu nóg i uczucia ciężkości nóg, typowych dla żylaków.
Morsowanie, a więc krótkotrwały kontakt ciała z wodą o niskiej temperaturze (<15°C), powoduje obkurczenie naczyń powierzchniowych i przepompowanie krwi do głębiej położonych naczyń i serca. Dzięki temu zmniejsza się zastój krwi w układzie naczyń powierzchniowych. To może przynosić potencjalne korzyści w przypadku żylaków. Ale nie zawsze tak będzie. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że zanurzanie się w zimnej wodzie to ogromny fizjologiczny stres dla organizmu, który może powodować różne skutki, również bardzo groźne.
Kiedy nie morsować w przypadku żylaków?
Żylaki mogą towarzyszyć poważniejszej niewydolności układu krążenia. Zdecydowanie osoby z zakrzepicą nie powinny morsować. Trzeba pamiętać, że nagłe ochłodzenie organizmu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Nie jest obojętne dla pracy serca, ciśnienia tętniczego i krążenia. Przeciwwskazaniem do morsowania są choroby kardiologiczne (przebyty zawał, niewydolność serca), a także miażdżyca. Przed morsowaniem zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej i wykonać podstawowe badania, które wykluczą choroby, przy których kąpiele w zimnej wodzie wiążą się z większym ryzykiem niż korzyścią.
Trzeba też pamiętać, że żylaki mogą przebiegać z owrzodzeniami nóg, skóra jest też podatniejsza na infekcje, dlatego morsowanie w zbiornikach typu rzeki czy jeziora jest z tego względu odradzane. Istnieje wtedy większe ryzyko zakażenia i pogorszenia stanu zdrowia, zamiast uzyskania oczekiwanej poprawy.
Przeczytaj: Morsowanie a okres
Kiedy w ogóle nie należy morsować?
Morsowanie jest odradzane w przypadku chorób kardiologicznych, ale nie tylko. Zrezygnuj z tej formy aktywności w przypadku:
- przeziębienia, grypy i innych infekcji dróg oddechowych,
- ogólnego osłabienia organizmu,
- ciąży,
- choroby nerek,
- nieuregulowanych chorób tarczycy,
- nadciśnienia,
- padaczki.
Więcej szczegółów na ten temat: Przeciwwskazania do morsowania
Źródła:
Rudofsky G, Nobbe F, Ehinger W. Zur beeinflussbarkeit der venösen Hämodynamik durch thermische Reize [Changes of venous hemodynamics by thermic stimuli (author's transl)]. Med Klin. 1977 Oct 7;72(40):1639-44. German. PMID: 916948,
Ernst E, Saradeth T, Resch KL. Hydrotherapy for Varicose Veins: A Randomized, Controlled Trial. Phlebology. 1992;7(4):154-157. doi:10.1177/026835559200700407,
Akoijam Sangita Devi, Malar Kodi Aathi, Prevention of Varicose Veins, www.researchgate.net/publication/294764354_Prevention_of_Varicose_Veins.
Czytaj także:
Jak zacząć morsowanie? Praktyczne wskazówki dla początkujących i niepewnych + najczęstsze błędy
Morsowanie a odchudzanie: czy moczenie się w lodowatej wodzie pomaga zgubić zbędne kilogramy?
Czy wiesz dlaczego morsy nie moczą rąk? Odpowiedź jest prosta, ale zaskakująca
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!