Czy można morsować, gdy ma się żylaki?

morsowanie a żylaki fot. Adobe Stock, rangizzz
Morsowanie staje się coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. Czy można morsować mając żylaki? Można, ale nie zawsze wychodzi to na zdrowie. Zimna woda może zmniejszać obrzęk, stan zapalny, odciążać naczynia powierzchniowe, jednak jej wpływ na organizm wiąże się też z potencjalnym ryzykiem. Kiedy lepiej nie morsować w przypadku żylaków?
/ 16.01.2023 05:52
morsowanie a żylaki fot. Adobe Stock, rangizzz

Żylaki nóg to rozszerzenia żył kończyn dolnych, których przyczyną jest niewydolność układu zastawek żylnych. Objawiają się charakterystycznymi uwypukleniami na nogach, uczuciem ciężkich nóg oraz bólem. Terapia wodą jest wykorzystywana w zapobieganiu i leczeniu żylaków. Z pewnością ciepłe kąpiele nie będą korzystne (rozszerzają i powiększają naczynia), ale naprzemienne ciepłe i zimne prysznice są już polecane, ponieważ poprawiają przepływ krwi. Czy morsowanie jest dobre na żylaki? Czy może choroba żylna stanowi jedno z przeciwwskazań do tej formy aktywności?

Spis treści:

 1. Czy żylaki są przeciwwskazaniem do morsowania?
 2. Kiedy nie morsować w przypadku żylaków?
 3. Kiedy nie należy morsować?

Czy żylaki są przeciwwskazaniem do morsowania?

Żylaki nie są przeciwwskazaniem do morsowania, ale należy być ostrożnym. Krótkie kąpiele w zimnej wodzie mogą wpłynąć korzystnie na stan żył:

 • mogą działać przeciwzapalnie,
 • zmniejszać obrzęk, poprzez poprawę przepływu limfy,
 • poprawiać mikrokrążenie, a dzięki temu transportować do skóry więcej składników odżywczych i tlenu,
 • zmniejszać nasilenie bólu nóg i uczucia ciężkości nóg, typowych dla żylaków. 

Morsowanie, a więc krótkotrwały kontakt ciała z wodą o niskiej temperaturze (<15°C), powoduje obkurczenie naczyń powierzchniowych i przepompowanie krwi do głębiej położonych naczyń i serca. Dzięki temu zmniejsza się zastój krwi w układzie naczyń powierzchniowych. To może przynosić potencjalne korzyści w przypadku żylaków. Ale nie zawsze tak będzie. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że zanurzanie się w zimnej wodzie to ogromny fizjologiczny stres dla organizmu, który może powodować różne skutki, również bardzo groźne.

Kiedy nie morsować w przypadku żylaków?

Żylaki mogą towarzyszyć poważniejszej niewydolności układu krążenia. Zdecydowanie osoby z zakrzepicą nie powinny morsować. Trzeba pamiętać, że nagłe ochłodzenie organizmu wiąże się z ryzykiem dla zdrowia. Nie jest obojętne dla pracy serca, ciśnienia tętniczego i krążenia. Przeciwwskazaniem do morsowania są choroby kardiologiczne (przebyty zawał, niewydolność serca), a także miażdżyca. Przed morsowaniem zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej i wykonać podstawowe badania, które wykluczą choroby, przy których kąpiele w zimnej wodzie wiążą się z większym ryzykiem niż korzyścią. 

Trzeba też pamiętać, że żylaki mogą przebiegać z owrzodzeniami nóg, skóra jest też podatniejsza na infekcje, dlatego morsowanie w zbiornikach typu rzeki czy jeziora jest z tego względu odradzane. Istnieje wtedy większe ryzyko zakażenia i pogorszenia stanu zdrowia, zamiast uzyskania oczekiwanej poprawy. 

Przeczytaj: Morsowanie a okres

Kiedy w ogóle nie należy morsować?

Morsowanie jest odradzane w przypadku chorób kardiologicznych, ale nie tylko. Zrezygnuj z tej formy aktywności w przypadku:

 • przeziębienia, grypy i innych infekcji dróg oddechowych,
 • ogólnego osłabienia organizmu,
 • ciąży,
 • choroby nerek,
 • nieuregulowanych chorób tarczycy,
 • nadciśnienia,
 • padaczki.

Więcej szczegółów na ten temat: Przeciwwskazania do morsowania

Źródła:

Rudofsky G, Nobbe F, Ehinger W. Zur beeinflussbarkeit der venösen Hämodynamik durch thermische Reize [Changes of venous hemodynamics by thermic stimuli (author's transl)]. Med Klin. 1977 Oct 7;72(40):1639-44. German. PMID: 916948,

Ernst E, Saradeth T, Resch KL. Hydrotherapy for Varicose Veins: A Randomized, Controlled Trial. Phlebology. 1992;7(4):154-157. doi:10.1177/026835559200700407,

Akoijam Sangita Devi, Malar Kodi Aathi, Prevention of Varicose Veins, www.researchgate.net/publication/294764354_Prevention_of_Varicose_Veins.

Czytaj także:
Jak zacząć morsowanie? Praktyczne wskazówki dla początkujących i niepewnych + najczęstsze błędy
Morsowanie a odchudzanie: czy moczenie się w lodowatej wodzie pomaga zgubić zbędne kilogramy?
Czy wiesz dlaczego morsy nie moczą rąk? Odpowiedź jest prosta, ale zaskakująca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA