Na czym polega leczenie farmakologiczne miażdżycy?

leki na serce medycyna, Shutterstock
Do najczęstszych chorób naczyniowych należą miażdżyca tętnic oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Na wspomniane patologie cierpi w Polsce ponad 2 mln osób i są to głównie osoby starsze. Jak leczyć miażdżycę tętnic?
/ 26.07.2011 16:46
leki na serce medycyna, Shutterstock

Groźna miażdżyca

Miażdżyca to poważna patologia dotycząca naczyń tętniczych. Jej przyczyną jest odkładanie się złogów cholesterolu w ścianach tętnic i postępująca z tym utrata ich elastyczności. Blaszki miażdżycowe powoli zamykają światło tętnicy, a na ich powierzchni mogą łatwo tworzyć się zakrzepy.

Kiedy taka skrzeplina oderwie się od ściany tętnicy, zamyka światło mniejszego naczynia i prowadzi do nagłego niedokrwienia danej tkanki, czyli do jej zawału. Grozi to powstaniem udaru mózgu, zawału serca i zmian w innych narządach – np. nerkach czy oczach.

Leki obniżające cholesterol

Chorzy z miażdżycą powinni przede wszystkim obniżyć poziom cholesterolu we krwi – najpierw metodami naturalnymi – dietą ubogotłuszczową i wysiłkiem fizycznym, a gdy te sposoby zawiodą, lekami obniżającymi poziom tłuszczów w organizmie.

Należą do nich statyny i fibraty. Leki te nie są w pełni pozbawione działań niepożądanych, mogą bowiem uszkodzić wątrobę i mięśnie, powodując powolny rozpad tych organów. Podczas kuracji tymi farmaceutykami chorzy powinni regularnie monitorować stan wątroby (stężenie enzymów wątrobowych AlAT i AspAT) oraz mięśni (poziom kinazy keratynowej CPK).

Koniecznie przeczytaj: Co warto wiedzieć o cholesterolu?

Terapia hipotensyjna

Nadciśnienie tętnicze jest stanem, który nasila miażdżycę. Dlatego chorzy ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia powinni je obniżać lekami hipotensyjnymi. Należą do nich inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE-I), sartany, leki moczopędne (np. furosemid), preparaty blokujące kanały wapniowe w komórkach mięśniowych (Ca-blokery) oraz  blokujące receptory beta-adrenergiczne (B-blokery).

Aspiryna rozrzedza krew

Innymi lekami stosowanymi w zaawansowanej miażdżycy są małe dawki aspiryny. Kwas acetylosalicylowy obniża krzepliwość krwi, przez co staje się ona bardziej płynna i nie wykazuje tendencji do tworzenia niebezpiecznych zakrzepów.

Przeczytaj też: Aspiryna - czyli jak zapobiegać kolejnym zawałom serca?

Zanim sięgniesz po leki

Przed każdą próbą włączenia leczenia farmakologicznego pacjent najpierw musi zmienić swój styl życia i próbować znormalizować swoje zdrowie naturalnymi metodami. Rzucenie palenia, dieta niskosodowa i niskotłuszczowa, bogata w warzywa i owoce, wyzbycie się stresu oraz ograniczenie alkoholu, a także umiarkowana aktywność fizyczna to podstawowe zabiegi mające na celu ochronę układu sercowo-naczyniowego przez poważnymi chorobami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA