Skaza białkowa fot. Adobe Stock

Skaza białkowa - objawy u dzieci i niemowląt

Skaza białkowa jest alergią pokarmową występującą u dzieci. Jest to uczulenie przede wszystkim na mleko krowie. Czasami również nieprawidłowa reakcja może się pojawić w związku ze spożyciem: jajek, kakao, cytrusów, niektórych gatunków mięsa.
/ 10.07.2020 12:37
Skaza białkowa fot. Adobe Stock

Rodzice niemowląt i dzieci coraz częściej doszukują się u nich skazy białkowej, czyli uczulenia na mleko. Konieczne jest rozpoznanie skazy przez lekarza, wprowadzenie diety i pielęgnacji.

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa bardzo często objawia się u dzieci zmianami skórnymi. Często pierwszym objawem są pojawiające się na twarzy dziecka, czerwone krostki. Zmiany mogą się również występować na szyi i ramionach. Krosty powodują swędzenie, dziecko drapie się, jest drażliwe i niespokojne.

Inne objawy skazy białkowej:

 • nieżyt nosa,
 • kichanie,
 • świszczący oddech,
 • przewlekły kaszel,
 • obrzęk naczynioruchowy,
 • obrzęk warg,
 • rumień,
 • objawy żołądkowo-jelitowe,
 • śluzowe biegunki bądź zaparcia,
 • nitki krwi w stolcu,
 • bolesne kolki niemowlęce,
 • wstrząs anafilaktyczny.

Skaza białkowa - przyczyny

Na wystąpienie skazy białkowej narażone są szczególnie dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mają chorobę atopową (astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, alergiczny sezonowy nieżyt nosa, całoroczny nieżyt nosa lub alergię pokarmową).

Niektóre dzieci mają większe predyspozycje do skazy białkowej, ale nie oznacza to, że w „niealergicznej” rodzinie nie pojawi się problem skazy białkowej u niemowlaka. 

Skaza białkowa a nietolerancja pokarmowa

Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na pokarm. Objawy pojawiają się zazwyczaj już po kilku minutach lub nawet sekundach od spożycia posiłku. Niepokojące oznaki uczulenia to:

 • zmiany skórne,
 • swędzenie,
 • kichanie,
 • obrzęk języka lub warg,
 • kaszel,
 • trudności w oddychaniu.

Taka reakcja występuje już po spożyciu minimalnej ilości alergenu. Nietolerancja pokarmowa może wynikać z braku w organizmie enzymu rozkładającego daną substancję. Objawy występują kilka godzin lub nawet dni od spożycia pokarmu. Mogą pojawić się: bóle brzucha, biegunka, wymioty wzdęcia. Czasami pojawiają się objawy skórne.

Osoba z defektem enzymatycznym nie będzie miała znacznych objawów po spożyciu niewielkiej ilości nietolerowanego produktu. Nietolerancja mleka może być spowodowana zarówno przez niedobory enzymatyczne (niedobór laktazy), jak i przez uczulenie na białka mleka. Niedobór laktazy występuje jednak częściej.

Leczenie skazy białkowej

U dzieci, które są uczulone na mleko krowie, należy całkowicie wyeliminować je z diety. Często trzeba również zrezygnować ze wszystkich przetworów mlecznych, m.in.: jogurtów, twarożków, śmietany, maślanki, kefirów, masła oraz wszelkich serów. Zaleca się unikania również mleka zwierząt innego gatunku (mleko kozie, owcze).

Dieta u dzieci nie jest prosta, ponieważ należy dbać o to, aby z jedzeniem dostarczać im wszystkich potrzebnych do wzrostu i rozwoju składników.

Przy skazie białkowej poleca się spożywanie: 

 • warzyw i owoców,
 • mięsa (zwłaszcza drobiowego i króliczego),
 • wędlin,
 • pieczywa,
 • kasz.

Jeśli skaza białkowa wystąpiła u niemowlęcia, dietę eliminacyjną należy zastosować u matki. Gdy dziecko jest karmione sztucznie, zlecane są preparaty o zmniejszonej alergogenności - hydrolizaty o znacznym stopniu hydrolizy białka lub mieszanki elementarne.

Odpowiednia dieta pozwala łagodzić objawy skazy białkowej. Alergia pokarmowa u dzieci może ustąpić (najczęściej ok. 2. roku życia). Często więc dzieci w wieku szkolnym, mogą już spożywać do tej pory zabronione produkty.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.05.2011.

Dowiedz się więcej o nietolerancjach pokarmowych:
7 nietolerancji pokarmowych, które objawiają się bólem brzucha
Nietolerancja glukozy – ważny sygnał, który wysyła ci ciało
Co jeść przy nietolerancji laktozy? Czy warto kupować produkty bez laktozy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/31.08.2015 07:23
mojemu dziecku pomogła przede wszystkim zdrowa dieta - bez glutenu i nabiału, mało przetworzonych rzeczy. po latach dopiero zorientowaliśmy się, że cierpi na nietolerancję laktozy. na pyłki i roztocza dajemu mu clatrę (bilastyna) ale w połączeniu z dietą i ruchem jest to środek doskonały;)
/24.02.2015 12:36
Skazy białkowej u dziecka można się pozbyć niemal w 100% przypadków. Warunek?- odpowiednie postępowanie. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety dziecka białka mleka. Mleko matki oczywiście dziecku nie szkodzi pod warunkiem że matka nie spożywa produktów zawierających białka mleka(głównie chodzi o mleko krowie, nabiał i czerwone mięso). Jęsli wiec dziecko jest jeszcze karmione piersią to nie należy odstawiać go od piersi a jedynie zmienić sposób odżywiania się matki. U starszych dzieci konieczne będzie zastąpienia zwykłego mleka mlekiem modyfikowanym dla alergików- nutramigen, bebilon pepti. Oprócz zmiany diety powinno się też dziecku podawać probiotyki np. latopic. Odpowiednio dobrane bakterie probiotyczne pomogą dziecku w walce z alergią
/31.08.2014 20:35
Konieczna będzie zmiana diety- unikanie wszelkich produktów które wywołują reakcje alergiczną. Wyłączone produkty należy zastąpić innymi produktami które będą uzupełniały potrzebne składniki. np mleko krowie można zastąpić specjalnym modyfikowanym np bebilon pepti lub nutramigen. Proces leczenia alergii można wspomagać probiotykami najlepiej przeznaczonymi dla alergików np Latopic poniważ dzięki odpowiedniemu składowi będą wspomagały walkę z alergią. Probiotyki najleży stosowac raz dziennie przez dłuższy okres czasu ok 2-3 miesięcy regularnego stosowania
POKAŻ KOMENTARZE (23)