Przekrój głowy/fot. Fotolia

Neuralgia Arnolda – ból z tyłu głowy

Odczuwasz ból z tyłu głowy? Neuralgia Arnolda dotyczy nerwu potylicznego, który biegnie od karku w kierunku czoła. Objawia się nagłym, przenikliwym bólem okolic głowy, zaburzeniami wzroku i nudnościami. Przyczyną schorzenia jest uraz nerwu wywołanego przez stres, traumę czy uszkodzenie kręgosłupa. Jak leczyć neuralgię Arnolda?
/ 10.04.2012 12:07
Przekrój głowy/fot. Fotolia

Czym jest neuralgia Arnolda?

Neuralgia Arnolda jest przewlekłym zespołem bólowym obejmującym tył głowy i górną część karku, zwykle po jednej stronie, rzadziej obustronnie. Dotyczy nerwu Arnolda (nerw podpotyliczny), który zaczyna się na karku (z jego prawej lub lewej strony) i przechodzi przez okolicę ciemieniową aż do przodu w kierunku czoła i brwi.

Skąd się bierze?

Neuralgia potyliczna jest najczęściej wywołana przez uszkodzenie nerwów wskutek traumy, stresów czy urazów głowy i kręgosłupa. Do rozwoju dolegliwości przyczyniają się także przewlekłe napięcia mięśni karku, cukrzyca, podagra czy choroba nowotworowa.

Jak ją rozpoznać?

W neuralgii nerwu podpotylicznego ból przypomina krótkie wyładowania elektryczne występujące na tle stałego bólu. Często pojawia się nagle i jest przeszywający, przenikliwy lub piekący. Osoba odczuwa ból, najczęściej w okolicy potylicznej i szyi, który ma charakter stały i zaostrza się okresowo w obszarze unerwienia nerwu potylicznego.

Ból pojawia się z jednej lub obu stron głowy. Często neuralgii towarzyszą zaburzenia wzroku, światłowstręt, zawroty głowy, nudności, szum w uszach, drętwienie powłok głowy, wrażliwość głowy na dotyk czy dyskomfort podczas ruchów szyją.

W niektórych przypadkach określone objawy neuralgii mogą wskazywać na niebezpieczeństwo udaru mózgu. Do tych symptomów można zaliczyć m.in. problemy z równowagą, zaburzenia świadomości, drętwienie mięśni, paraliż czy zaburzenia wzrokowe.

Zobacz też: Boli mnie głowa. Czy to guz mózgu?

Czy to choroba uleczalna?

Neuralgia Arnolda nie jest stanem zagrażającym życiu pod warunkiem, że chory podejmie właściwe leczenie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powikłań zagrażających zdrowiu i życiu.

Dla leczenia neuralgii Arnolda konieczne jest postawienie właściwej diagnozy, np. jeśli lekarz źle zdiagnozuje stan osoby chorej i przepisze pacjentowi z neuralgią środki na migrenę, ból nie zostanie uśmierzony.

Chroniczny ból głowy, który towarzyszy neuralgii Arnolda, jest jednak często mylony z migreną, ponieważ te dwa schorzenia charakteryzują się podobnymi objawami. Nie należy jednak lekceważyć długotrwałego bólu w okolicy potylicznej, który promieniuje na sąsiednie rejony ciała.

Wiele osób doświadcza ulgi dzięki odpoczynkowi regenerującemu organizm. Pomocną metodą terapii są też masaże czy leczenie farmakologiczne. W przypadku silnego bólu pomogą antydepresanty. Jeśli jednak ból nie ustąpi za sprawą środków przepisanych przez lekarza, konieczna będzie operacja chirurgiczna polegająca na przecięciu nerwów.

Zobacz też: Boli mnie głowa - czy mam udar?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/25.05.2020 10:21
Do wszystkich:zbadajcie swoja okluzje.
/21.04.2019 15:44
Mam od siedmiu lat straszne bóle karku z tyłu głowy, do tego częste 'migreny' żadnen lekarz mi nie jest w stanie pomóc a rezonans magnetyczny wykazał jedynie 'małą' lordoze, natomiast ortopeda powiedział ze wszystko jest w porządku. Wychodzi na to, ze są to bóle 'ze stresu'. Mam je dzień w dzień i nie jestem w stanie funkcjonować normalnie. Nic nie pomaga... Ani psychiatra, psycholog, fizjoterapeuta itd. Czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? Jestem załamany...
/18.08.2016 21:48
Mam już takie bóle chyba ok 2 lat. na początku przez pół roku bóle zdarzały się raz dwa razy w miesiącu potem coraz częściej a na końcu codzienne bóle głowy mimo 1,5 roku wizyt u neurologa nie pomaga nic jedynie dorażnie w przypadku zbliżającego się bólu głowy zażywam dexak wtedy jeśli zrobię to w miarę szybo za nim ból się rozpocznie na dobre że aż człowiek się zwija z bólu pomaga bo jak się zacznie to już nie ma ratunku...
POKAŻ KOMENTARZE (17)