Chorzy z niedosłuchem przewodzeniowym skarżą się przede wszystkim na pogorszenie słyszenia, szczególnie w zakresie niskich dźwięków. Doskonale rozumieją mowę w hałasie oraz nie mają problemów z rozmowami telefonicznymi /fot. Fotolia

Niedosłuch – kiedy można mu zaradzić?

Twój telewizor, radio grają coraz głośniej? Coraz częściej prosisz rozmówców o powtórzenie wypowiedzi? Sprawdź, czy przyczyną nie jest niedosłuch przewodzeniowy - zaburzenie transmisji (przewodzenia) dźwięku z środowiska zewnętrznego do ucha wewnętrznego (ślimaka). Jakie są przyczyny tego schorzenia? Jak wygląda diagnoza i leczenie?
/ 01.07.2016 15:06
Chorzy z niedosłuchem przewodzeniowym skarżą się przede wszystkim na pogorszenie słyszenia, szczególnie w zakresie niskich dźwięków. Doskonale rozumieją mowę w hałasie oraz nie mają problemów z rozmowami telefonicznymi /fot. Fotolia

Przyczyny

Niedosłuch przewodzeniowy to zaburzenie transmisji (przewodzenia) dźwięku z środowiska zewnętrznego do ucha wewnętrznego (ślimaka).Powstaje na skutek zmian chorobowych lub ciał obcych zlokalizowanych w przewodzie słuchowym zewnętrznym lub uchu środkowym.

Wśród przyczyn, które doprowadzają do jego powstania należy wymienić:

  • Wysiękowe zapalenie ucha środkowego.
  • Perforację błony bębenkowej.
  • Zatkanie ucha przez czop woskowinowy (tak zwany cerumen).

Nie bagatelizujmy niepokojących objawów

Na świecie około 500 milionów osób doświadcza problemów ze słuchem. Dotyczą one najczęściej osób w podeszłym wieku, które nie zdają sobie sprawy, że rozpoczynając leczenie odpowiednio wcześnie, mogą temu zaradzić. Tymczasem, wraz z rozwojem schorzenia, coraz trudniej doprowadzić do odzyskania pełnej zdolności słyszenia.

Polecamy: Co powinniśmy wiedzieć o woskowinie?

Chorzy z niedosłuchem przewodzeniowym skarżą się przede wszystkim na pogorszenie słyszenia, szczególnie w zakresie niskich dźwięków. Doskonale rozumieją mowę w hałasie oraz nie mają problemów z rozmowami telefonicznymi. Niedosłuchowi towarzyszą często dokuczliwe szumy uszne oraz sporadycznie wycieki z ucha (w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha środkowego).

Wraz z rozwojem niedosłuchu zaczynają zanikać dźwięki, osoba chora prosi rozmówców o powtarzanie wypowiadanych słów oraz nastawia głośność radio czy telewizora na coraz wyższy poziom.

Pierwszy krok na drodze leczenia

Diagnostyka ubytków słuchu obejmuje zebranie wywiadu z pacjentem, badanie przedmiotowe oraz badania audiologiczne. Na podstawie wyników audiometrii tonalnej oraz audiometrii mowy laryngolog oceni stan narządu słuchu oraz postawi prawidłowe rozpoznanie.

Podstawowe badanie słuchu trwa około 10 minut i jest całkowicie bezbolesne. Zwykle polega ono na potwierdzaniu słyszalności dźwięku poprzez naciśnięcie przycisku w chwili, gdy usłyszymy sygnał.

Niektóre typy niedosłuchu przewodzeniowego mogą być uleczalne (między innymi przez płukanie ucha, leczenie operacyjne lub farmakologiczne).

Niestety, istnieje grupa trwałych i nieuleczalnych przewodzeniowych ubytków słuchu. Zaleca się wtedy zastosowanie aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.

Czytaj również: Aby życie stało się lepsze - implanty ślimakowe

Jeśli zaobserwujesz, że Twoja zdolność słyszenia ulega pogorszeniu, natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty. Wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże Ci zachować perfekcyjny słuch na dłużej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!