Nieprawidłowa higiena jamy ustnej – najczęstsze dolegliwości

W jamie ustnej gromadzi się kilkaset gatunków bakterii, które mogą powodować zmiany chorobowe zębów i dziąseł. Większość dorosłych Polaków w mniejszym lub większym stopniu cierpi na choroby wynikające z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jakie są najczęściej występujące dolegliwości związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej?
/ 18.05.2013 00:09

Do najczęstszych dolegliwości związanych z nieprawidłową higieną jamy ustnej zaliczamy:

  • powstawanie płytki nazębnej, czyli lepkiej i bezbarwnej powłoki, która jeśli nie jest dokładnie usuwana podczas szczotkowania zębów, narasta i może być przyczyną poważnych problemów jamy ustnej, takich jak zapalenie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może w konsekwencji prowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.
  • powstawanie kamienia nazębnego, który jest wynikiem długotrwałego narastania płytki nazębnej. Może być on usunięty jedynie przez stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną. Kamień nazębny tworzy się zazwyczaj na oraz pod linią dziąseł, a jego obecność zwykle działa drażniąco na dziąsła. To także problem natury estetycznej, ponieważ kamień nazębny jest widoczny jako żółto-szaro-brunatne przebarwienia na powierzchni zębów.
  • ubytki próchnicowe powstają na skutek działania bakterii pochodzących z płytki nazębnej, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Ubytki najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, na powierzchniach stycznych zębów, a także w pobliżu linii dziąseł.
  • choroby dziąseł – bakterie zawarte w płytce nazębnej uwalniają toksyny, które mogą działać drażniąco na dziąsła, wywoływać reakcję zapalną i prowadzić do zapalenia dziąseł. Pierwszym objawem zapalenia dziąseł  jest ich krwawienie. Nieleczone zapalenie dziąseł może ulegać progresji do zapalenia przyzębia (potocznie zwanego paradontozą). Jest to poważna infekcja niszcząca tkanki miękkie (dziąsła, więzadła ozębnej) i kość wyrostka zębodołowego i może być przyczyną rozchwiania, a nawet utraty zębów.
  • nadwrażliwość zębów powodowana jest odsłonięciem się szyjek zębowych na skutek cofających się dziąseł. W odsłoniętych szyjkach zębowych znajdują się tysiące mikroskopijnej wielkości kanalików z zakończeniami nerwowymi. Wszelkie bodźce spowodowane przez zimne powietrze, gorące, zimne lub słodkie pokarmy są przewodzone przez zakończenia nerwowe w kanalikach zębinowych, powodując bolesną nadwrażliwość

Jak przeciwdziałać problemom z zębami?

Należy regularnie umawiać się na badanie stomatologiczne – profilaktyka pozwala uniknąć nowych problemów, a leczenie – zapobiec tym, które już powstały.

Należy także stosować specjalne produkty przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej, które mają  działanie antybakteryjne. Na rynku są produkty do higieny jamy ustnej, które chronią jamę ustną przed bakteriami i gromadzeniem się płytki nazębnej. Ponadto, po każdym posiłku w ciągu dnia, należy używać płynu do płukania jamy ustnej oraz przynajmniej raz dziennie regularnie czyścić przestrzenie zębowe nicią dentystyczną.

Należy również przestrzegać zdrowej diety, wykluczając z niej produkty bogate w skrobię i cukry. Należy unikać palenia wszelkich rodzajów tytoniu, który powoduje powstawanie przebarwień oraz może być czynnikiem ryzyka zapalenia przyzębia (potocznie zwanego paradontozą).

Polecamy: Dlaczego warto mieć stałego dentystę?

Źródło: materiały prasowe Star PR/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA