Nitkowanie zębów – jak to prawidłowo robić?

zęby, czyszczenie zębów, nitkowanie zębów, nić dentystyczna fot. Fotolia
Regularnie szczotkujesz zęby, używasz dobrej pasty i zdrowo się odżywiasz, a mimo to twoje zęby się psują? Przyczyną mogą być resztki jedzenia zalegające w przestrzeniach międzyzębowych. Prawdopodobnie ich nie czyścisz albo robisz to nieprawidłowo. Sprawdź, jak poprawnie nitkować zęby!
/ 15.01.2016 10:17
zęby, czyszczenie zębów, nitkowanie zębów, nić dentystyczna fot. Fotolia

Dlaczego nitkowanie zębów jest niezbędne?


Powierzchnia zębów ma pięć płaszczyzn – szczoteczki czyszczą tylko trzy z nich. Czyszczenie przestrzeni między zębami jest absolutnie niezbędne, ponieważ zapobiega rozwijaniu się tam bakterii, które są główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł.

Nitkowanie zębów krok po kroku


Skuteczne czyszczenie zębów nicią warto wesprzeć odpowiednią techniką, opartą na czterech elementach:

1. Zawinięcie: Nić długości około 50 cm zawijamy wokół palców środkowych obu dłoni, napinamy i z pomocą kciuka oraz palców wskazujących, wsuwamy delikatnie nić w przestrzenie międzyzębowe zębów przednich.

2. Prowadzenie nici:  Za pomocą palców wskazujących wprowadzamy nić między powierzchnie styczne zębów dolnych. Nić chwytamy zawsze tak, aby między palcami mieć około 2,5-3 cm nici.

3. Ślizganie: Ruchem zygzakowatym delikatnie wsuwamy nić w przestrzenie międzyzębowe i otaczamy każdą stronę zęba, uważając aby jej nie przerwać.

4. Przesuwanie: Przesuwamy nić w górę i w dół po powierzchni zęba i pod linią dziąseł. Tak samo czyścimy wszystkie przestrzenie, stosując za każdym razem czysty odcinek nici.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA