Mechanizm skonstruowali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Nogi robota zawierają sztuczne centrum kontroli i czujniki, które odwzorowują naturalny sposób ludzkiego chodzenia. Działaniem mięśni zarządza system informatyczny wysyłający rytmicznie informacje.
Wzorcem dla centralnego generatora są komórki nerwowe z odcinka lędźwiowego rdzenia kręgowego, które wytwarzają powtarzające się sygnały. Centralny generator (składający się z dwóch neuronów)najpierw wysyła, a później kontroluje sygnały zbierane z wszystkich części ciała odpowiedzialnych za chodzenie. Z czasem system sterowania coraz bardziej się rozwija.
Neurony, znajdujące się w generatorze, wysyłają rytmiczne impulsy na przemian. Gdy noga dotyka podłoża, wysyłane są w przeciwną stronę. Oznacza to, że robot nie tylko naśladuje ludzkie ruchy wykonywane podczas chodzenia, ale także jest w stanie je kontrolować.
Zobacz także: Stworzono trwalsze protezy stawów biodrowych
Źródło: rp.pl, 11.07.2012/ej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!