Leczenie ropowicy szyi prowadzi się w szpitalu, gdyż pacjent wymaga ścisłego nadzoru/ fot.Fotolia fot. fot. Fotolia

O jakich chorobach świadczy nalot na języku?

Kolor i kształt języka zdradzają, na co możemy chorować. Biały nalot na języku sugeruje na przykład grzybicę, kiłę lub anemię, siny język – problemy z krążeniem, a żółty – o dolegliwościach ze strony pęcherza żółciowego oraz zaburzonej pracy wątroby. Co oznacza więc język zaczerwieniony, brązowy lub opuchnięty?
/ 22.12.2016 12:38
Leczenie ropowicy szyi prowadzi się w szpitalu, gdyż pacjent wymaga ścisłego nadzoru/ fot.Fotolia fot. fot. Fotolia

Nalot na języku, czyli pokaż język, a powiem ci na co chorujesz…

Zgodnie z tradycyjną medycyną wschodu badanie lekarskie powinno rozpoczynać się od obejrzenia języka. Uważa się, że jest on odzwierciedleniem stanu zdrowia danej osoby i można z niego „wyczytać” chociażby to, jakie narządy pracują nieprawidłowo.

Okazuje się, że żółty nalot na języku może świadczyć o zaburzonej pracy wątroby, a brązowy o toksemii. Czy wiesz, o jakich schorzeniach może świadczyć kolor języka?

Język jest bardzo ruchliwym narządem znajdującym się w jamie ustnej, który zbudowany jest z mięśni szkieletowych takich jak rylcowo-językowego czy bródowo-językowego. Poza tym na budowę języka składają się też brodawki (okolone, liściaste, grzybowate), które znajdują się w jego błonie śluzowej. Wygląd powierzchni języka może zdradzać, co dzieje się w organizmie człowieka.

Co znajdziesz na języku?

Na języku znajdują się przede wszystkim przeróżne drobnoustroje, bakterie, resztki pokarmów. Zbierają się one w ciągu całego dnia na powierzchni języka i mogą powodować różne choroby. Przede wszystkim nagromadzenie zarazków na języku może przyczynić się do powstania grzybicy. Najczęściej o tej dolegliwości świadczy biały nalot na języku.

fot. Fotolia

O czym świadczy biały język?

Zazwyczaj biały nalot na powierzchni języka nie oznacza nic groźnego. Nieznaczne zabarwienie tego narządu na biało nie musi być jednoznaczne z wystąpieniem choroby, tylko zgodne z naturalnymi procesami fizjologicznymi organizmu.

Zdarza się jednak, że biały język jest jednym z objawów pewnych chorób – najczęściej zapalenia jamy ustnej, grzybicy. Dolegliwości te najczęściej wywołane są grzybami z grupy  Candida albicans. Grzybice w obrębie jamy ustnej (całej jamy ustnej, języka, gardła) leczy się poprzez zażywanie lekarstw przeciwgrzybicznych, które przepisuje lekarz.

Jeśli podejrzewamy wystąpienie grzybicy, nie zwlekajmy. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, powiedzieć o swoich przypuszczeniach, a jeśli się potwierdzą – jak najszybciej zacząć przyjmować odpowiednie leki.

Biały nalot na języku może sugerować, że mamy do czynienia również z:

 • kiłą – na języku może pojawić się białawo-szarawy nalot;
 • durem brzusznym – w przypadku wystąpienia tej choroby w niektórych miejscach na języku może pojawić się biało-szary nalot, mimo że pozostałe części tego narządu mogą pozostać czerwone;
 • rogowacenie białe (inaczej leukoplakia) – język zostaje pokryty białymi plamami; dochodzi też do nagromadzenia zrogowaciałych komórek. Jest to choroba typowa dla palaczy. Jej wystąpienie może być sygnałem, że w organizmie zaczęły wytwarzać się komórki rakowe;
 • dolegliwościami ze strony żołądka, wrzodami, stanem zapalnym układu trawiennego;
 • problemami z sercem;
 • niedoborami witamin, anemią.

Zobacz też: Jak czyścić język?

Co oznacza ten kolor?

Nalot pojawiający się na języku może mieć różny kolor. Może on być pomocny w zdiagnozowaniu pewnych schorzeń.

Nietypowy nalot na języku może być podstawą do skierowania pacjenta na specjalistyczne badania oraz wykrycia danej choroby. Oto przykłady:

 • zaczerwieniony środek języka – może oznaczać długotrwały i nadmierny stres;
 • siny język – może wskazywać na problemy z krążeniem;
 • brązowy nalot – to najczęściej oznaka dolegliwości ze strony jelit, jak również niedotlenienia organizmu;
 • czerwony koniec lub cały język – objawy niedoboru witaminy B;
 • żółty nalot – może świadczyć o dolegliwościach ze strony pęcherza żółciowego oraz zaburzonej pracy wątroby.

Ciemny, brązowy nalot może świadczyć także o wystąpieniu toksemii – choroby, która potocznie nazywana jest zakwaszeniem organizmu, nagromadzeniem toksyn. Wśród jej przyczyn można wymienić chociażby niewłaściwą dietę.

Co oznaczają te zmiany?

Czasami niektóre schorzenia objawiają się nie tylko poprzez wystąpienie nalotu na języku, ale innymi dolegliwościami ze strony tego narządu. Oto wybrane przykłady:

 • popękana powierzchnia języka (rany) – cukrzyca lub zaburzenia pracy trzustki;
 • opuchnięty język – może to oznaczać nadciśnienie;
 • nadmierne zbieranie śliny z jednej strony języka – może to wskazywać na reumatyzm;
 • pęknięcia, rowki – zaburzone przyswajanie np. witamin.

Zobacz też: Czy można spiłować zęby?

Dowiedz się więcej o nalocie na języku z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!