Reklama

Charakterystycznym zjawiskiem dla twardziny układowej są postępujące zmiany w narządach, których komórki zastępowane są przez elementy włókniste. Skóra i organy wewnętrzne powoli twardnieją i dochodzi do ich niewydolności. Twardzina częściej dotyczy kobiet, szczególnie w przedziale wiekowym 30-50 lat.

Reklama

Twardzina zajmuje całe ciało

Oprócz zmian skórnych często zajmowane są naczynia krwionośne oraz serce, co doprowadza do wielu zaburzeń ze strony układu krążenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda nie występuje tylko w przebiegu twardziny, często towarzyszy wielu chorobom autoimmunologicznym. Polega on na odruchowym skurczu naczyń krwionośnych w takich częściach ciała jak palce dłoni i stóp, małżowiny uszne, nos, usta, czego przejawem jest ich zblednięcie, a następnie zaczerwienie połączone z uczuciem mrowienia lub bólu. Objaw ten może na kilka miesięcy lub lat wyprzedzić właściwą chorobę i być jej zwiastunem.

Pajączki naczyniowe

W wyniku zajęcia drobnych naczyń skórnych pojawić się mogą u chorych na twardzinę cienkie, kręte naczynka, tzw. pajączki naczyniowe, które w fachowym języku noszą nazwę teleangiektazji. Najczęściej zlokalizowane są one na twarzy. Występować mogą także w ścianie narządów wewnętrznych (przełyku, żołądka) i powodować mogą małe krwotoki z błon śluzowych.
Warto wiedzieć: Jak się pozbyć pajączków?

Kapilaroskopia

Jednym z badań diagnostycznych, wykonywanych w celu potwierdzenia twardziny, jest kapilaroskopia wałów paznokciowych. Polega ona na uwidocznieniu drobnych naczyń włosowatych w skórze wokół paznokci, które w przypadku tej patologii, przyjmują duże rozmiary i są bardzo poszerzone (tzw. megakapilary).

Zmienione tętnice

Większe naczynia, takie jak tętnice, dosięga proces grubienia ich ścian, a w konsekwencji utrata elastyczności i sprężystości. Stan ten doprowadza do rozwoju nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia płucnego, a także zmian w nerkach czy oczach.
Dowiedz się więcej: Jakie leczenie inwazyjne stosuje się w chorobach naczyń?

Reklama

Choroby serca w twardzinie

Także serce staje się obiektem ataku twardziny. Chorzy miewają ataki kołatania serca, które wynikają z zaburzeń rytmu i przewodzenia w tym narządzie. W końcu dochodzi do niewydolności serca, która objawia się zmniejszoną tolerancją na wysiłek fizyczny. U wielu chorych rozwija się choroba niedokrwienna serca, gdyż procesem chorobowym objęte zostają także tętnice wieńcowe. Podobnie jak w toczniu układowym pojawić się może wysiękowe zapalenie osierdzia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Reklama
Reklama
Reklama