Objawy zatucia grzybami - 10 charakterystycznych symptomów

Grzyby trujące fot. Fotolia
Poznaj 10 charakterystycznych objawów zatrucia grzybami, które powinny wzbudzić twój niepokój. W porę rozpoznane mogą uratować komuś życie!
Marta Wilczkowska / 19.09.2016 12:28
Grzyby trujące fot. Fotolia

Objawy zatrucia grzybami to m.in. niestrawność, wymioty czy bóle brzucha. Nawet niewielkie dolegliwości gastryczne po spożyciu grzybów powinny wzbudzić twoją szczególną uwagę. W porę rozpoznane zatrucie grzybami może uratować nie tylko zdrowie, ale też życie! Poznaj 10 najważniejszych symptomów, które powinny wzbudzić twoją czujność!

Co roku słyszymy o kolejnych przypadkach zgonów po zjedzeniu trujących grzybów. Aby tego uniknąć, oprócz zachowania szczególnej uwagi i rozsądku podczas grzybobrania, warto poznać charakterystyczne objawy zatrucia grzybami.

Jak dochodzi do zatrucia grzybami?

Jak rozpoznać objawy zatrucia grzybami?

Twój niepokój powinny wzbudzić:

  • bóle brzucha i w nadbrzuszu,
  • uporczywe wymioty i biegunka,
  • wzmożone pragnienie,
  • skurcze i/lub drgawki mięśni,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • silnie rozszerzone źrenice i/lub zaburzenia widzenia,
  • silne podniecenie lub przeciwnie - odurzenie, zaburzenia lub utrata świadomości czy śpiączka.

Jeśli po spożyciu potrawy z grzybami pojawi się któraś z powyższych dolegliwości (nawet w niewielkim nasileniu!), jak najszybciej wezwij lekarza lub zgłoś się do lekarza. W oczekiwaniu na pomoc medyczną, udziel poszkodowanemu pierwszej pomocy po zatruciu grzybami.

Jak rozpoznać grzyby niejadalne i trujące?

Pierwsza pomoc po zatruciu grzybami

Zanim przyjedzie lekarz:

  • Wywołaj u chorego wymioty (np. poprzez podanie silnie osolonej wody i wprowadzenie palca do gardła). Dotyczy to również innych osób, które jadły tę samą potrawę (nawet, jeśli nie występują u nich objawy zatrucia). Wymiociny zbierz i zachowaj do analizy.
  • Zabezpiecz resztki potrawy z grzybami oraz obierki i resztki grzybów, które wywołały dolegliwości.

Dzięki temu możesz ograniczyć toksyczny wpływ trujących grzybów na organizm. Zebrane resztki pozwolą na rozpoznanie grzyba i toksyny, co umożliwi zastosowanie właściwego leczenia.

Uwaga! Nigdy nie podawaj osobie po zatruciu grzybami np. mleka, alkoholu czy innych napojów!

Zatrucie grzybami - co robić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA