Odpisz wydatki poniesione na rehabilitację

Zaopatrzenie ortopedyczne to wszystkie sprzęty, które ułatwiają rehabilitację i ułatwiają funkcjonowanie u osób niepełnosprawnych./ fot. Fotolia
Do 2 maja mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Osoby niepełnosprawne nie powinny zapominać o możliwości odpisania od dochodu ulgi rehabilitacyjnej – donosi „Gazeta Wyborcza” w artykule „Pomoc dla chorych”.
/ 05.04.2011 10:37
Zaopatrzenie ortopedyczne to wszystkie sprzęty, które ułatwiają rehabilitację i ułatwiają funkcjonowanie u osób niepełnosprawnych./ fot. Fotolia

Ulgą rehabilitacyjną objęte są turnusy rehabilitacyjne, pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, płatności za zabiegi rehabilitacyjne oraz pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej. Ponadto ulga obejmuje wydatki na: wózki, protezy, kule, okulary, laski, a nawet telefony. Osoba niepełnosprawna może odpisać również wydatki przeznaczone na dostosowanie mieszkania do jego potrzeb.

Większość wydatków nie jest objętych limitem. Istnieją jednak wydatki, które posiadają limit. Należy do nich między innymi koszt związany z opłaceniem przewodnika osób niewidomych, utrzymanie przez osoby niewidome psa oraz używanie własnego samochodu w celu dojazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Osoba niepełnosprawna może na ten cel odpisać maksymalnie 2280 zł.

Można również odpisać część wydatków związanych z zakupem leków, jeżeli koszty przewyższały miesięcznie 100 zł.

Ulgą rehabilitacyjna objęte są również osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny.

Aby uzyskać zwrot, należy udokumentować poniesione wydatki. Osoby, będące przewodnikami muszą uzyskać zapłatę. Tylko wtedy można odliczyć taki wydatek.

Ulgą rehabilitacyjną nie są również objęte wydatki, które zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 5.04.2011/ak

Przeczytaj: Jakie prawa ma pacjent niepełnosprawny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA