Przygotowanie do opalania w solarium fot. Fotolia

Opalanie w solarium grozi śmiercią

O tym, że sztuczne słońce w gabinetach kosmetycznych jest szkodliwe, wiedzą wszyscy, jednak nikt nie bierze na poważnie skutków takiego opalania. O tym, jak opalanie w solarium wpływa na nasze zdrowie i do rozwoju jakich chorób prowadzi, czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Śmiertelnie groźne sztuczne słońce”.
/ 31.07.2012 15:49
Przygotowanie do opalania w solarium fot. Fotolia

Każda kobieta chce mieć piękną opaleniznę o każdej porze roku, jednak opalanie w solarium jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Profilaktyką w Lyonie wraz z naukowcami z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie przyjrzeli się danym dotyczącym raka skóry. Wyniki są jednoznaczne: 64 tys. osób w UE cierpi na nowotwór skóry, a tylko w przypadku  3500 osób  został on wywołany przez sztuczne słońce.

Nawet po jednej wizycie w solarium jesteśmy narażeni na czerniaka. Osoby korzystające z solarium po 35. roku życia są podwójnie narażone na ten rodzaj nowotworu skóry. Światowa Organizacja Zdrowia kładzie nacisk na kontrole kabin w gabinetach kosmetycznych w celu wyeliminowania tych niesprawnych, które są groźniejsze dla zdrowia.

Wszystkiemu winien jest Jorg Wolff, niemiecki badacz, pomysłodawca i konstruktor pierwszej kabiny emitującej promienie ultrafioletowe. Początkowo opalanie w solarium uważano za o wiele mniej szkodliwe, ze względu na promieniowanie UVA, niż brązowienie w promieniach słonecznych. Badania przeprowadzone w latach 70. XIX wieku wykazały, że promieniowanie UVA nie jest tak do końca nieszkodliwe (w większych dawkach prowadzi do poparzeń), a z kolei promieniowanie UVB nie jest wyeliminowane z solariów całkowicie.

Dokładne badania dowiodły jednak, że promienie UVA wnikają głęboko w skórę właściwą, uszkadzając tym samym włókna kolagenu oraz odbierając skórze jej sprężystość, prowadząc do rogowacenia i pogrubienia. Opalanie w solarium nie nadaje skórze pięknego wyglądu, wręcz przeciwnie: znacznie ją postarza i pogarsza jej stan.

Zarówno promienie UVB, jak i UVA są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Promienie UVA zwiększają uwalnianie wolnych rodników, które wpływają na powstawanie nowotworów, zwłaszcza czerniaka.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Męskość oczami kobiet i mężczyzn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!