Owady jako źródło alergii

W jadzie owadów błonoskrzydłych znajdują się między innymi  substancje takie jak mellityna, która powoduję uwolnienie histaminy, odpowiedzialnej za większość objawów reakcji alergicznej/ fot. Fotolia
Antygeny owadów odgrywają ważną rolę jako alergeny uczulające człowieka. Każdego roku notuje się kilkadziesiąt zgonów spowodowanych alergią na owady. Uczulać mogą jady owadzie, wydzieliny gruczołów śluzowych, enzymy trawienne, wydzieliny czy fragmenty ciała owadów.
/ 30.05.2011 02:10
W jadzie owadów błonoskrzydłych znajdują się między innymi  substancje takie jak mellityna, która powoduję uwolnienie histaminy, odpowiedzialnej za większość objawów reakcji alergicznej/ fot. Fotolia

Alergeny pszczół i os

W jadzie pszczół reakcje alergiczne wywołują peptydy takie jak melityna, apomina i peptyd degranulujący mastocyty. Substancje te wpływają na uwalnianie histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcję alergiczną. Melityna wywiera toksyczny wpływ na różne układy powodując wystąpienie objawów ze strony układu nerwowego – drgawki, układu krążenia – bradykardia i arytmie oraz układu pokarmowego w postaci wzmożonej perystaltyki i biegunek. W przypadku objawów uczulenia na apominę dominują uogólnione drgawki, nadmierna pobudliwość i kurcze kloniczno-toniczne.  Wśród białek jadu osowatych na szczególną uwagę zasługują kininy. Powodują one skurcz mięśniówki gładkiej, spadek ciśnienia krwi oraz wzrost przepuszczalności tkanek. Innym peptydem występującym w jadzie większości osowatych jest mastoparan, którego działanie może grozić ujawnieniem stanów zatorowo-zakrzepowych.

Przeczytaj: Jak żyć z alergią?

Jak wygląda miejscowa reakcja alergiczna?

Oprócz uogólnionych objawów reakcji alergicznej na alergeny jadu owadów, w miejscu ukąszenia może pojawić się reakcja miejscowa w postaci obrzęku, rumienia o średnicy kilku centymetrów, bólu czy świądu. Dużym problemem jest ukąszenie owada na szyi i twarzy oraz wewnątrz jamy ustnej. Obrzęk tych okolic może grozić uduszeniem.

Polecamy: Jak łagodzić objawy alergii?

Co zrobić gdy ukąsi nas osa lub pszczoła?

Postępowanie w przypadku użądlenia przez owady zależy od rozległości reakcji miejscowej i wystąpienia objawów ogólnych. W przypadku niewielkiego obrzęku połączonego lub nie z pieczeniem, zaczerwienieniem lub bólem wystarczą zimne okłady łagodzące ból, po wcześniejszym dokładnym wyciągnięciu żądła owada.

W przypadku wystąpienia objawów wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest jak pilna wizyta u lekarza. Należy jak najszybciej podać leki antyhistaminowe i przeciwwstrząsowe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA