Alergeny pszczół i os
W jadzie pszczół reakcje alergiczne wywołują peptydy takie jak melityna, apomina i peptyd degranulujący mastocyty. Substancje te wpływają na uwalnianie histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcję alergiczną. Melityna wywiera toksyczny wpływ na różne układy powodując wystąpienie objawów ze strony układu nerwowego – drgawki, układu krążenia – bradykardia i arytmie oraz układu pokarmowego w postaci wzmożonej perystaltyki i biegunek. W przypadku objawów uczulenia na apominę dominują uogólnione drgawki, nadmierna pobudliwość i kurcze kloniczno-toniczne. Wśród białek jadu osowatych na szczególną uwagę zasługują kininy. Powodują one skurcz mięśniówki gładkiej, spadek ciśnienia krwi oraz wzrost przepuszczalności tkanek. Innym peptydem występującym w jadzie większości osowatych jest mastoparan, którego działanie może grozić ujawnieniem stanów zatorowo-zakrzepowych.
Przeczytaj: Jak żyć z alergią?
Jak wygląda miejscowa reakcja alergiczna?
Oprócz uogólnionych objawów reakcji alergicznej na alergeny jadu owadów, w miejscu ukąszenia może pojawić się reakcja miejscowa w postaci obrzęku, rumienia o średnicy kilku centymetrów, bólu czy świądu. Dużym problemem jest ukąszenie owada na szyi i twarzy oraz wewnątrz jamy ustnej. Obrzęk tych okolic może grozić uduszeniem.
Polecamy: Jak łagodzić objawy alergii?
Co zrobić gdy ukąsi nas osa lub pszczoła?
Postępowanie w przypadku użądlenia przez owady zależy od rozległości reakcji miejscowej i wystąpienia objawów ogólnych. W przypadku niewielkiego obrzęku połączonego lub nie z pieczeniem, zaczerwienieniem lub bólem wystarczą zimne okłady łagodzące ból, po wcześniejszym dokładnym wyciągnięciu żądła owada.
W przypadku wystąpienia objawów wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest jak pilna wizyta u lekarza. Należy jak najszybciej podać leki antyhistaminowe i przeciwwstrząsowe.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!