Palisz papierosy? Jesteś bardziej narażona na koronawirusa i powikłania

palenie papierosów a koronawirus fot. Adobe Stock
Lekarze ostrzegają - nałogowi palacze są w grupie ryzyka gorszego i cięższego przebiegu choroby COVID-19. I to niezależnie od wieku!
Małgorzata Germak / 17.03.2020 11:14
palenie papierosów a koronawirus fot. Adobe Stock

Większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję łagodnie, nie dochodzi u nich do powikłań w obszarze dróg oddechowych, część chorych ma objawy jak przy przeziębieniu albo nie ma ich wcale. Jednak nadal warto mieć świadomość, jak wiele ludzi w Polsce znajduje się w grupie ryzyka gorszego przebiegu choroby COVID-19.

Do tej pory największą uwagę zwracano na ludzi starszych i cierpiących na przewlekłe choroby jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze oraz na tych z obniżoną odpornością. To oni są najbardziej narażeni na zachorowanie i ciężki przebieg choroby, a nawet śmierć. Jednak dobrze wiedzieć, że w grupie ryzyka są też osoby palące papierosy. W każdym wieku.

Dlaczego palacze są bardziej narażeni na gorsze dolegliwości związane z koronawirusem? Związane to jest ze stanem nabłonka oddechowego i uszkodzeniami w ich układzie oddechowym.

Im dłuższe jest palenie, tym większe uszkodzenia układu oddechowego w każdej mierze. Taki układ oddechowy jest narażony na wszystkie infekcje, nie tylko koronawirusowe, i niestety jest dużo słabszy. Osoby, które są nałogowymi palaczami albo przez wiele lat paliły tytoń, dużo gorzej przechodzą infekcję koronawirusową
– powiedział w TVN 24 kardiolog i internista dr n. med. Piotr Gryglas.

Gryglas tłumaczył też, że długotrwałe palenie papierosów powoduje zmniejszenie ilość prawidłowego miąższu płucnego, a to dzięki niemu prawidłowo oddychamy. „Natomiast ciężkie infekcje, zapalenia oskrzeli, płuc, choroba COVID-19, niestety bardzo dużą część płuc wyłączają z aktywności” – tłumaczył. Dochodzi do niewydolności oddechowej i stan takich osób robi się ciężki.

Osoby palące, niezależnie od wieku, są osobami z grup ryzyka gorszego przebiegu choroby i łatwiejszego zachorowania. Te osoby powinny izolować się w sposób szczególny
– ostrzegał w TVN 24 dr n. med. Piotr Gryglas.

Na groźne powikłania w chorobie COVID-19 narażone są też osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, co też często jest związane właśnie z nałogowym, wieloletnim paleniem papierosów.

Pamiętaj - jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości, obawy dotyczące koronawirusa, możesz skorzystać z całodobowej infolinii NFZ - 800 190 590.

Potrzebujesz więcej informacji o koronawirusie? Znajdziesz je tu:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA