Paradontoza to przewlekła choroba jamy ustnej, którą wywołują bakterie. Zaczyna się od obniżenia szyjek zębowych. Bakterie pojawiają się na płytkach poniżej dziąseł i powodują stopniowy ubytek kości. W efekcie zęby zaczynają się chwiać i wypadają. Przed chorobą chroni higiena jamy ustnej oraz profesjonalne czyszczenie zębów , które polega na czyszczeniu płytek tworzących się pod dziąsłami.
Okazuje się, że choroba ma podłoże genetyczne. Co ciekawe, paradontoza może także atakować implanty zębów – bakterie powodują wówczas ubytki kości wokół tytanowej śrubki, która jest wkręcona w szczękę.
Profesor Jan Potempa, szef Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, profesor w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville wyznaje, że prawdopodobnie wkrótce powstanie szczepionka przeciwko paradontozie.
Na paradontozę choruje co trzeci z nas, a bardziej zaawansowaną postać choroby można zauważyć u 8% ludzi.
Warto też wiedzieć, że w jamie ustnej człowieka istnieje ponad 700 mikrobów – niektóre z nich są dobre (zapobiegają kolonizacji grzybów), inne neutralne lub złe. Najwięcej bakterii znajduje się na zębach, gdyż ich powierzchnia się nie złuszcza.
Profesor J. Potempa zaznacza, że paradontoza pojawia się także u zwierząt – cierpią na nią m.in. psy, koty i małpy.
Polecamy: Jak uniknąć paradontozy?
Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 21.02.2012/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!