Pica - różne rodzaje zaburzeń łaknienia

DHA jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego
Pica - tajemnicze zaburzenie odżywiania objawiające się spożywaniem produktów nie będących żywnością i czerpanie z tego niekłamanej satysfakcji.
/ 16.10.2012 16:24
DHA jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego

Prezentujemy 6 przykładów zaburzenia łaknienia, które mogą dotknąć każdego z nas.

  1. Autokanibalizm

Zjadanie własnego ciała. Osoby dotknięte tą przypadłością potrafią zjadać własne ciało kawałek po kawałku. Ponad 60% osób z autokanibalizmem ma usunięte wszystkie zęby by uniknąć możliwości samozjadania się.

Odmianą autokanibalizmu jest autowampiryzm objawiający się wypijaniem swojej własnej krwi.

  1. Aerofagia

     Czyli połykanie powietrza co prowadzi do nadmiernego odbijania. Jest to częsty objaw osób chorujących na nerwicę.  Przypadłość ta wiąże się z zaburzeniami czynnościowymi przewodu     pokarmowego, leczenie ma charakter psychoterapii.

Zobacz także: Niesamowite przypadki łaknienia spaczonego

  1. Koprofagia

Zwyczaj zjadania własnego kału. Częściej spotykany u zwierząt niż u ludzi, jest jednak bardzo niebezpieczny – wiąże się z ryzykiem zarażenia bakteriami oraz chorobami (np. polio).

  1. Ksylofagia

Konsumpcja drewna oraz jego pochodnych. Ta odmiana spaczenia żywieniowego spotykana jest najczęściej u dzieci objawiając się jedzeniem kredek, ołówków i papieru.

  1. Hialofagia

Niebezpieczna przypadłość polegająca na zjadaniu szkła. Chora osoba odczuwa nieprzemożną chęć na szkło. Niestety wiąże się to z podrażnieniami przewodu pokarmowego, gardła, przełyku, krtani, w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

  1. Trichofagia

Objawia się zjadaniem włosów. Włosy są najpierw przeżuwane, następnie obgryzane i połykane. Włosy, które są zjadanie w nadmiarze odkładają się w przewodzie pokarmowym, przez co mogą wywołać niestrawności oraz dokuczliwe bóle.

Polecamy: Łaknienie spaczone - odmiany

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA