Plastry i maści na odciski – czy warto ich używać? (opinia podologa)
Plastry i maści na odciski zawierają kwas salicylowy lub mlekowy przez co mogą podrażniać. Takie preparaty nie usuną nam także rdzenia odcisku. Plastrów i maści na odciski powinny unikać osoby chore na cukrzycę.

Gdy na stopach wielu z nas pojawia się bolesny odcisk, zazwyczaj nie myślimy od razu o tym, by skonsultować go z lekarzem, tylko próbujemy ratować się dostępnymi w aptekach maściami i plastrami. Takie środki bez recepty mogą nam jednak zaszkodzić, nie niwelując problemu.
Jak to możliwe i dlaczego lepiej ich nie stosować - o opinię zapytałyśmy podolog Sylwię Śląskiewicz z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.
Plastry i maści na odciski – dlaczego lepiej ich unikać?
Ceny plastrów i maści na odciski to zwykle kilka złotych. Produkty takie są łatwo dostępne w każdej aptece. Wydaje nam się, że posmarowanie lub zaklejenie bolesnego miejsca szybko pomoże uporać się z tą uporczywą dolegliwością. Tymczasem, o czym przestrzegają podolodzy – specjaliści od schorzeń stóp – takie specyfiki są nie tylko nieefektywne, ale wręcz groźne dla zdrowia.
Wszystko przez zawarty w nich kwas salicylowy lub mlekowy, których zastosowanie może prowadzić do podrażnień. Co gorsza, po ich użyciu nie zniknie nam w pełni główna część odcisku, czyli rdzeń.
Plastry na odciski nie są rekomendowane przez podologów. Kwasy w nich zawarte powodują bardzo często podrażnienia skóry zdrowej wokół odcisku, co często potęguje ból. Dodatkowo rdzeń odciskowy nie zostaje w ten sposób usunięty do końca, powoduje dalszy dyskomfort, a nawrót w przyszłości problemu jest gwarantowany
Plastrów i maści na odciski powinny unikać przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę oraz takie, które mają stwierdzone problemy krążeniowe w kończynach dolnych. Mogę one bowiem doprowadzić u nich do powstania trudnych do wyleczenia ran i zakażeń.
Co robić, gdy pojawi się odcisk?
Odcisk na stopie najlepiej od razu skonsultować z podologiem. Jest to bowiem zmiana zlokalizowana głęboko w skórze, więc jego wyleczenie w domu jest bardzo trudne. Usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym trwa około pół godziny i jest bezbolesne.
Doraźnie możemy też zastosować plastry nawilżające, które pomogą zmniejszyć ból w miejscu, gdzie pojawił się odcisk.
Jedynie co mogę polecić w celu ochrony miejsca, gdzie powstaje otarcie, pęcherz czy odcisk, to plastry nawilżające, hydrokoloidowe. Zabezpieczają i amortyzują one miejsce przeciążane, minimalizując bolesność. Nie usuną one odcisku, ale poprawią komfort chodzenia
Domowe sposoby na odciski nie są polecane i trzeba mieć na uwadze, że niewiele pomogą. Najbardziej niewskazanym z nich jest wycinanie odcisków nożyczkami – sposób bardzo niebezpieczny i prowadzący do zakażeń.
Więcej o problemach związanych ze stopami: