plastry na odciski, maść na odciski fot. Adobe Stock

Plastry i maści na odciski – czy warto ich używać? (opinia podologa)

Plastry i maści na odciski zawierają kwas salicylowy lub mlekowy przez co mogą podrażniać. Takie preparaty nie usuną nam także rdzenia odcisku. Plastrów i maści na odciski powinny unikać osoby chore na cukrzycę.
Marta Słupska / 23.03.2020 12:11
plastry na odciski, maść na odciski fot. Adobe Stock

Gdy na stopach wielu z nas pojawia się bolesny odcisk, zazwyczaj nie myślimy od razu o tym, by skonsultować go z lekarzem, tylko próbujemy ratować się dostępnymi w aptekach maściami i plastrami. Takie środki bez recepty mogą nam jednak zaszkodzić, nie niwelując problemu.

Jak to możliwe i dlaczego lepiej ich nie stosować - o opinię zapytałyśmy podolog Sylwię Śląskiewicz z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Plastry i maści na odciski – dlaczego lepiej ich unikać?

Ceny plastrów i maści na odciski to zwykle kilka złotych. Produkty takie są łatwo dostępne w każdej aptece. Wydaje nam się, że posmarowanie lub zaklejenie bolesnego miejsca szybko pomoże uporać się z tą uporczywą dolegliwością. Tymczasem, o czym przestrzegają podolodzy – specjaliści od schorzeń stóp – takie specyfiki są nie tylko nieefektywne, ale wręcz groźne dla zdrowia.

Wszystko przez zawarty w nich kwas salicylowy lub mlekowy, których zastosowanie może prowadzić do podrażnień. Co gorsza, po ich użyciu nie zniknie nam w pełni główna część odcisku, czyli rdzeń.

Plastry na odciski nie są rekomendowane przez podologów. Kwasy w nich zawarte powodują bardzo często podrażnienia skóry zdrowej wokół odcisku, co często potęguje ból. Dodatkowo rdzeń odciskowy nie zostaje w ten sposób usunięty do końca, powoduje dalszy dyskomfort, a nawrót w przyszłości problemu jest gwarantowany
– tłumaczy nam Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Plastrów i maści na odciski powinny unikać przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę oraz takie, które mają stwierdzone problemy krążeniowe w kończynach dolnych. Mogę one bowiem doprowadzić u nich do powstania trudnych do wyleczenia ran i zakażeń.

Co robić, gdy pojawi się odcisk?

Odcisk na stopie najlepiej od razu skonsultować z podologiem. Jest to bowiem zmiana zlokalizowana głęboko w skórze, więc jego wyleczenie w domu jest bardzo trudne. Usuwanie odcisków w gabinecie podologicznym trwa około pół godziny i jest bezbolesne.

Doraźnie możemy też zastosować plastry nawilżające, które pomogą zmniejszyć ból w miejscu, gdzie pojawił się odcisk.

Jedynie co mogę polecić w celu ochrony miejsca, gdzie powstaje otarcie, pęcherz czy odcisk, to plastry nawilżające, hydrokoloidowe. Zabezpieczają i amortyzują one miejsce przeciążane, minimalizując bolesność. Nie usuną one odcisku, ale poprawią komfort chodzenia
– Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy

Domowe sposoby na odciski nie są polecane i trzeba mieć na uwadze, że niewiele pomogą. Najbardziej niewskazanym z nich jest wycinanie odcisków nożyczkami – sposób bardzo niebezpieczny i prowadzący do zakażeń.

Więcej o problemach związanych ze stopami:

Jak powstają haluksy? 5 skutecznych sposobów na paluch koślawy
Jak powstają haluksy? 5 skutecznych sposobów na paluch koślawy
Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stóp, polega na odchyleniu dużego palca w stronę pozostałych. Z czasem deformacja będzie się powiększać, pojawi się ból, a nawet problemy z chodzeniem.
Odciski i obrzęki stóp w ciąży – co robić?
Odciski i obrzęki stóp w ciąży – co robić?
Odciski i obrzęki stóp to częste dolegliwości ciężarnych. Jak im zapobiegać i co robić, gdy się pojawią?
7 najczęstszych chorób stóp – jak je rozpoznać i wyleczyć?
7 najczęstszych chorób stóp – jak je rozpoznać i wyleczyć?
Grzybica, haluksy, palce młotkowate, odciski, modzele, brodawki, sucha skóra i wrastające paznokcie to główne dolegliwości stóp. Jak je rozpoznać i leczyć? Czy można zapobiegać chorobom stóp? Które schorzenia stóp są dziedziczne, a które zależą od dbałości o higienę?
Bolesna ostroga
Bolesna ostroga
Kiedy się pojawi, każdy krok to prawdziwa tortura. Czy wiesz, jak sobie z nią poradzić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)