Lepiej zejdź mi z drogi!
Regularnie co miesiąc zaraz przed miesiączką odczuwasz bóle głowy, które znikają z pojawieniem się krwawienia? Może towarzyszą im inne nieprzyjemne objawy – zarówno ze strony ciała jak i psychiki?
Być może cierpisz na zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. PMS) – częsty zespół objawów, który może w znacznym stopniu utrudniać Ci funkcjonowanie przez kilka dni w miesiącu. Nie ma się czego wstydzić, to zaburzenie ma w swej podstawie nierównowagę hormonalną z zakresu stężeń progesteronu, estrogenów, beta endorfin i aldosteronu, którą można leczyć.
Czy dotyczy również mnie?
Ból głowy może wśród innych objawów towarzyszyć zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. W teorii może ich być kilkaset, jednak u danej kobiety występuje zazwyczaj kilka.
Najczęstszym z nich jest ból głowy, napięcie emocjonalne, drażliwość i spadek nastroju. Często występuje nadmierne łaknienie, pojawiają się obrzęki oraz bolesność pleców.
Jeśli objawy te (lub nawet sam ból głowy) pojawiają się regularnie pod koniec cyklu (czyli przed miesiączką), należy skonsultować ten fakt z ginekologiem.
Zobacz też: Migrena miesiączkowa, czyli spadek stężenia estrogenu
Bardzo pomocna samoobserwacja
Kobieta obserwująca swoje ciało może dodatkowo zauważyć przed miesiączką, że odczuwa ból i nabrzmienie piersi oraz delikatne plamienia przedmiesiączkowe, które często da się zauważyć jedynie przy świadomej obserwacji za pomocą najnowszych objawowych metod rozpoznawania płodności. Może to nakierować lekarza prowadzącego na poprawną diagnostykę schorzenia i na zlecenie odpowiednich badań laboratoryjnych.
Terapia bólu głowy zależnego od PMS
Leczenie zależy od stopnia nasilenia symptomów oraz od stężenia hormonów. W lekkich postaciach z delikatnym bólem głowy pomóc może zwiększenie wysiłku fizycznego w drugiej fazie cyklu, które podnosi stężenie hormonu szczęścia, czyli endorfin, co zmniejsza objawy psychologiczne, jak i niektóre somatyczne.
Zrównoważenie diety, u podstaw której leżą owoce, warzywa i pełne ziarna, może mieć podobny efekt. Stosuje się witaminę B6 i magnez, który zachowuje prawidłową funkcję nadnerczy, a przez to zmniejsza uwalnianie aldosteronu. Kwasy omega zmniejszają stan zapalny, a ich suplementacja złagodzi dolegliwości bólowe.
Ogólnie dostępne leki przeciwbólowe mogą pomóc w bardziej uciążliwym bólu głowy. U pacjentek, u których zespół napięcia przedmiesiączkowego w znaczącym stopniu utrudnia życie, możliwa jest suplementacja progesteronu w drugiej fazie cyklu. Stosuje się leki odwadniające oraz działające na ośrodkowy układ nerwowy.
Antykoncepcja hormonalna doraźnie zmniejsza objawy zespołu, jednak po odstawieniu może je znacząco zwiększać, powoduje dodatkowo zahamowanie pętli podwzgórze-przysadka-jajnik, co jest niebezpieczne szczególnie dla młodych kobiet.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!