Pochodne konopi, czyli jak działają marihuana i haszysz?

Zarówno w marihuanie, jak i haszyszu znajduje się substancja psychoaktywna THC. Jak działa i czym grozi przyjmowanie marihuany i haszyszu? Czy działają one uzależniająco?
/ 28.09.2016 12:32

marihuana

fot. Fotolia

Z czego powstaje marihuana?

Marihuana pochodzi z suszu młodych liści i kwitnących żeńskich kwiatów – szczytów konopi indyjskich (Cannabis indica) i konopi siewnych (Cannabis sativa).

W marihuanie znajduje się kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, a do najbardziej powszechnych zalicza się THC, czyli tetrahydrokanabiole (kanabidoidy). Poszczególne rośliny i filtraty różnej jakości mają inną zawartość THC, a proces przygotowania narkotyku, jak również sposób jego przyjmowania wpływa na jego ilość występującą w dawce.

Marihuana w postaci sproszkowanej lub zrolowanej jest przeznaczona do palenia w skrętach, fajkach lub fifkach. Bywa spożywana doustnie: zjadana, podawana w formie naparu.

Jak działa marihuana?

Do najczęstszych efektów użycia marihuany należą: relaksacja, rozluźnienie, wesołość, niekiedy wyostrzona intensywność doznań zmysłowych, szczególnie słuchowych i wzrokowych. U wszystkich palaczy występuje wzmożony apetyt, szczególnie na słodycze, rozszerzone źrenice i przekrwione spojówki. Według niektórych użytkowników marihuana wpływa na podniesienie samooceny.

Czym grozi jej zażywanie?

Przy zwiększonych dawkach, osobniczej reakcji organizmu i długotrwałym używaniu mogą pojawić się: niezborność ruchów, silna sedacja, zaburzenie koordynacji, suchość w ustach, wzrost apetytu, jak również  „syndrom amotywacyjny”, polegający na osiągnięciu stanu ciągłej bierności.

Czym są skuny?

Są to narkotyki na bazie marihuany, zawierające jednak inne substancje psychoaktywne: amfetaminę i jej pochodne, środki halucynogenne, np. rodzimy bieluń, ponadto śladowe ilości opiatów. Skuny stały się odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, dostarczając towar szybko i skutecznie uzależniający, dający ogromne zyski dilerom, stwarzający pozory nieszkodliwości.

Zobacz też: Czym jest opium?

W jakiej formie przyjmuje się haszysz?

Haszysz to substancja otrzymywana ze zlepionej i sprasowanej żywicy konopi indyjskich (Cannabis sativa indica) bądź siewnych (Cannabis sativa sativa), bogatych w substancję psychoaktywną THC.

Haszysz formuje się w postać chlebków, bloków lub walców. Najczęściej jest palony z tytoniem w postaci skrętów (jointów) lub specjalnych fajek wodnych. Bywa też używany do wyrabiania słodyczy (ciasteczek), powidełek i masełka.

Czym grozi przyjmowanie haszyszu?

Objawy zażywania krótkotrwałego są podobne do występujących w przypadku marihuany.

Długotrwałe zaś przyjmowanie skutkuje drażliwością, wyczerpaniem, osłabieniem pamięci, nieżytem nosa. Mogą też wystąpić psychozy.

Haszysz powoduje przede wszystkim uzależnienie psychiczne, a zespół abstynencyjny objawia się wzmożoną aktywnością, bezsennością, brakiem apetytu, drażliwością.

Zobacz też: Czym jest narkotyk krokodyl?

Fragment pochodzi z książki „Narkotyki w kulturze młodzieżowej” autorstwa B. Hoffmann (Impuls 2014). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA