Pochwica – objawy, przyczyny i leczenie

pochwica fot. Adobe Stock, NDABCREATIVITY
Pochwica jest zaburzeniem penetracji pochwy polegającym na mimowolnym skurczu jej mięśni. Objawia się bólem podczas seksu. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia pochwicy.
/ 27.08.2021 13:35
pochwica fot. Adobe Stock, NDABCREATIVITY

Spis treści:

  1. Pochwica – co to jest?
  2. Pochwica – objawy
  3. Pochwica – przyczyny 
  4. Leczenie pochwicy

Pochwica – co to jest?

Pochwica to mimowolny skurcz mięśni pochwy, który prowadzi do problemów ze współżyciem seksualnym oraz wystąpienia bólu podczas stosunku (tzw. dyspareunia). Pochwica ujawnia się nie tylko podczas prób współżycia, lecz również w przypadku wkładania tamponu do pochwy lub podczas badania ginekologicznego. Szacuje się, że na świecie pochwica dotyczy 1-7% kobiet.

Pochwica może rozwinąć się u kobiety w różnym wieku. Często pojawia się w czasie dorastania lub wczesnej dorosłości, kiedy dochodzi do pierwszego stosunku seksualnego albo podczas innej formy penetracji pochwy. 

Pochwica może rozwinąć się również u kobiet dojrzałych, nawet jeśli wcześniej nie występowały tego rodzaju problemy. 

Należy też dodać, że pochwica może pojawiać się przy każdej formie penetracji pochwy albo tylko przy niektórych sytuacjach. Dochodzi wtedy do napinania mięśni pochwy. 

Pochwica – objawy

Głównym objawem pochwicy jest ból lub dyskomfort odczuwany podczas penetracji pochwy. Kobieta może doświadczać również pieczenia albo kłucia w okolicy intymnej. Objawy wynikają ze skurczu i napięcia mięśni dna miednicy. Z tego powodu trudno jest uprawiać seks, który sprawia nieprzyjemne doznania. O pochwicy mogą świadczyć również ból w czasie próby umieszczania tamponu w pochwie albo badanie u ginekologa. Pochwica nie musi wpływać na zdolność kobiety do podniecenia oraz osiągnięcia orgazmu.

Pochwica – przyczyny 

Wśród możliwych przyczyn pochwicy wymienia się zarówno czynniki fizyczne, jak i psychologiczne. Spośród organicznych (chorobowych) przyczyn pochwicy wymienić można:

  • urazy poporodowe,
  • operację ginekologiczną,
  • bolesne stany chorobowe, np. grzybica pochwy, zakażenie układu moczowego, endometrioza.

Psychologiczne aspekty, które mogą spowodować u kobiety wystąpienie pochwicy, to:

  • lęk przed seksem,
  • poczucie, że seks jest zły lub powodem do wstydu,
  • strach przed zajściem w ciążę,
  • negatywne emocje związane ze współżyciem, np. doświadczenie wykorzystywania seksualnego, gwałtu lub innej traumy,
  • zaburzenia lękowe.

Leczenie pochwicy

Leczenie pochwicy jest złożone, ale skuteczne. Skurcz mięśni i napinanie pochwy są niezależne od woli, można jednak za pomocą ćwiczeń oraz terapii psychologicznej osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Jeśli przyczyną pochwicy jest choroba, wtedy konieczne jest jej wyleczenie. W większości przypadków terapia opiera się jednak na aspektach psychologicznych, niekiedy z zaangażowaniem partnera.

Jeśli podejrzewasz u siebie pochwicę, powinnaś udać się do ginekologa. Pochwicę można zdiagnozować na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego. Na tej podstawie lekarz będzie mógł skierować cię do terapeuty.

Leczenie pochwicy obejmuje:

  • techniki relaksacyjne pomagające rozluźnić mięśnie,
  • terapię psychoseksualną - powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, celem terapii jest lepsze zrozumienie uczuć związanych z ciałem i seksem,
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia mięśni Kegla,
  • stosowanie urządzeń do ćwiczenia mięśni pochwy, czyli niewielkich przedmiotów przeznaczonych do pochwy, które stopniowo przyzwyczają mięśnie,
  • zastrzyki z botoksu,
  • operacja – jest stosowana bardzo rzadko.

Leczenie pochwicy przynosi efekty w ciągu kilku tygodni.

Źródła:
P.T. Pacik, Vaginismus: review of current concepts and treatment using botox injections, bupivacaine injections, and progressive dilation with the patient under anesthesia, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21556985,
J. A. Lamont, Vaginismus, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/686049/
M. Lahaie i inni, Vaginismus: a review of the literature on the classification/diagnosis, etiology and treatment, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20887170/
P. T. Pacik, Understanding and treating vaginismus: a multimodal approach, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24894201.

Czytaj także:
Infekcja intymna - przyczyny, objawy, leczenie, leki bez recepty
Zapalenie pochwy – czym jest, przyczyny, objawy i leczenie
Bolące jajniki po okresie – przyczyny i badania
Ból jajnika – przyczyny i leczenie. Co oznacza ból lewego jajnika, prawego jajnika, przed okresem i po okresie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA