Podróż do Ameryki Południowej - sprawdź niezbędne szczepienia!

Podróż do Ameryki Południowej - sprawdź niezbędne szczepienia!

Ameryka Południowa jest niezwykle zróżnicowanym kontynentem i zapewne dlatego przyciąga co roku rzesze turystów z całego świata. Zanim jednak zdecydujesz się odwiedzić kraj Amazonki, sprawdź, jakie szczepienia warto wykonać.
/ 09.08.2010 13:40
Podróż do Ameryki Południowej - sprawdź niezbędne szczepienia!

Pośród wysokich Andów, lasów deszczowych Amazonki, pamp oraz licznych wodospadów i wysepek wtopione są ślady starożytnych cywilizacji, kultura Indian oraz nowoczesne aglomeracje z tętniącymi życiem ulicami. Lato oraz karnawałowe szaleństwo to czas kiedy najwięcej turystów odwiedza Brazylię, Argentynę, Kolumbię, Wenezuelę, Chile czy Peru.

Żółta gorączka

Tropikalny klimat niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwa, m.in. pod postacią gorączek krwotocznych i żółtej febry. Dlatego przed wyjazdem w rejony równikowe lub podzwrotnikowe należy zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. Jest to niezwykle groźna choroba, którą przenoszą komary. Po 3 dniach pojawiają się pierwsze objawy pod postacią gorączki, bólów głowy, dreszczy, osłabienia, mdłości i zażółcenia skóry i oczu. Może skończyć się poważnym uszkodzeniem wątroby i nerek, a nawet śmiercią.

Komarów unikajmy także z powodu malarii, którym klimat sprzyja w rejonach dolin rzecznych. Przed tymi natrętnymi insektami warto zastosować wszelkiego rodzaju preparaty na skórę i moskitiery.

Polecamy: Zaszczep się przed wakacjami

Zatrucia pokarmowe

Częste w argentyńskich czy brazylijskich miastach są uliczne stragany, które oferują masę smacznej żywności pod postacią owoców, warzyw, kanapek czy lodów. Unikajmy tego typu lokalów i stołujmy się w pewnych i sprawdzonych restauracjach. Skażona bakteriami żywność i woda może wywołać u nas biegunkę, a także o wiele groźniejsze w skutkach dur brzuszny czy żółtaczkę pokarmową (WZW typu A). Warto przed wyjazdem zabezpieczyć swoje zdrowie stosując szczepionki przeciwko tym chorobom. Uważajmy także na mięso, które powinno być dogotowane lub dosmażone, bowiem zawierać ono może pasożyty.

Ryzykowne tatuaże

Popularne w tamtych rejonach ozdabianie ciała tatuażami i kolczykami wiąże się z zakażeniem wirusem HIV oraz WZW typu B. Na tego ostatniego na szczęście jest skuteczna szczepionka, którą warto sobie zafundować, a gabinety piercingu i tatuażu omijamy z daleka.

Uważajmy także na zwierzęta, które mogą być nosicielami wirusów wścieklizny. Ponadto warto zaszczepić się na polio, błonicę, tężec oraz gruźlicę i zakażenia meningokokowe. 

Przeczytaj także: Niezbędnik podróżnika

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!