Zdrowie intymne niezależnie od wieku powinno być ważne w życiu każdej kobiety. Współczesne Polki są coraz bardziej świadome i wiedzą jak prawidłowo dbać o siebie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Dlaczego to takie ważne?
W trosce o zdrowie intymne szczególnie ważne jest utrzymywanie kwaśnego pH oraz równowagi mikrobiologicznej środowiska pochwy. Jeśli zniszczeniu ulegnie „kwaśna bariera”, często dochodzi do infekcji, które kończą się zapaleniem dróg rodnych, a towarzyszą temu między innymi nieprzyjemny zapach, świąd czy pieczenie – reagować należy jak najszybciej.
Nieleczona infekcja może doprowadzić do przekazania partnerowi patogennych mikroorganizmów, wywołując przykre schorzenia: zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, najądrza, a nawet może prowadzić do niepłodności.
Czytaj też: Niepokojące upławy - kiedy do lekarza?
Jak dbać o zdrowie intymne?
Obecnie skuteczną metodą rozpoznania infekcji są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co zwiększa ryzyko zakażenia. Tych czynników jest kilka:
- antybiotykoterapia,
- stosowanie środków antykoncepcyjnych,
- ciąża,
- częsta zmiana partnerów seksualnych,
- współżycie bez prezerwatywy,
- częste chodzenie na basen i korzystanie z publicznych toalet,
- cukrzyca,
- miesiączka,
- używanie w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną.
Czym są pałeczki kwasu mlekowego?
W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków mikroorganizmów (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią one naturalną barierę, która nie pozwala namnażać się patogenom.
Polecamy: Moje ciało się zmienia - dojrzewanie dziewczyny
„Specjalnie dedykowane” kobiecej fizjologii bakterie probiotyczne znajdują się w probiotykach ginekologicznych, czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, o naukowo potwierdzonym działaniu i skuteczności, które podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny na organizm gospodarza.
Źródło: informacja prasowa
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!