Próchnica u dzieci - jak z nią walczyć?

Próchnica u dzieci - jak z nią walczyć?
Już od małego należy uczyć dziecko dbania o higienę jamy ustnej. Nawet jeśli dziecko nie chce z początku poddawać się tym zabiegom musisz je do nich przekonać. W przeciwnym razie może pojawić się próchnica. Jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć? Sprawdź!
/ 04.01.2011 11:49
Próchnica u dzieci - jak z nią walczyć?

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Podstawową metodą zapobiegania próchnicy jest dbałość o higienę jamy ustnej. Gdy tylko dziecku zaczynają wyżynać się pierwsze zęby, powinniśmy nauczyć je szczotkowania. Przy wyborze szczoteczki zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej wielkość, a także na twardość włókna – wybierajmy te z włóknem miękkim, które nie poranią dziąseł dziecka.

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej pasty. W drogeriach i aptekach możemy poprosić o specjalne pasty dla dzieci – mają one przyjemny smak, dzięki czemu dziecko potraktuje mycie zębów jak przyjemny obowiązek. Dzieciom, które nie lubią szczotkowania, możemy kupić kolorowe szczoteczki np. z obrazkiem przedstawiającym ich ulubionych bohaterów bajek. Podczas mycia zębów nie zapominajmy o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów i oczyszczeniu języka.

Rola diety w profilaktyce próchnicy

W zapobieganiu próchnicy zębów u dzieci dużą rolę gra również dieta. Pamiętajmy, że mały człowiek potrzebuje dużo więcej składników odżywczych niż dorośli. Szczególnie powinniśmy dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i pełnowartościowego białka, które znajdują się głównie w mleku i jego przetworach (serach, jogurtach). Równie ważne dla dobrej kondycji zębów jest spożywanie witamin A, D i C, których duże ilości znajdują się między innymi w warzywach i owocach.

Czytaj więcej na : Zdrowie.wieszjak.polki.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA