przedawkowanie witaminy C fot. Adobe Stock

Przedawkowanie witaminy C - czy jest możliwe? Objawy i skutki

Witamina C jest bezpieczna, ale w dużych ilościach może zaszkodzić. Dowiedz się, czy można przedawkować witaminę C. Mamy opinię lekarza.
Marta Wilczkowska / 06.12.2019 14:30
przedawkowanie witaminy C fot. Adobe Stock

Witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To przeciwutleniacz, który w ludzkim ciele pełni wiele funkcji. Jedną z nich jest dbanie o odporność. Suplementujemy ją w okresach wzmożonych zachorowań, a także w czasie infekcji, przeziębienia czy grypy. Wiele osób zastanawia się, czy może dojść do przedawkowania witaminy C.

Spis treści:

  1. Zapotrzebowanie na witaminę C
  2. Przedawkowanie witaminy C - czy jest możliwe
  3. Przedawkowanie witaminy C - objawy
  4. Przedawkowanie witaminy C - skutki

Zapotrzebowanie na witaminę C

Zapotrzebowanie dobowe dla dorosłego człowieka to 45 do 90 mg. Na co dzień wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, które są najlepszym źródłem witaminy C.

  • W czasie infekcji można jednak sięgnąć po suplementy i przyjmować do 1000 mg kwasu askorbinowego na dobę (uszczelnia naczynia, dzięki czemu utrudnia rozprzestrzenianie się wirusów).
  • Warto wiedzieć! Witamina C jest niezbędna dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Przy jej niedoborach może dochodzić do krwawień, powstawania wybroczyn, zapalenia błon śluzowych, spada też wydolność fizyczna, nasila się niedokrwistość, depresja. Nie umiemy jej wytworzyć ani magazynować w organizmie, dlatego musimy regularnie ją przyjmować w pożywieniu lub suplementach.

Przedawkowanie witaminy C - czy jest możliwe

Witamina C jest bezpieczna dla zdrowia. Przyjmowana w postaci zbilansowanej diety raczej nie może zostać przedawkowana. W przypadku przyjmowania suplementów z witaminą C również jest to mało prawdopodobne, jednak należy zachować umiar.

Witamina C nie jest toksyczna, a jej nadmiar wydalamy z moczem. Nie wolno jednak łykać zbyt dużej ilości suplementów z tą witaminą, bo sprzyja to powstawaniu kamieni nerkowych, podrażnia przewód pokarmowy, a wysokie dawki przyjmowane w ciąży mogą być toksyczne dla płodu- ostrzega dr Dorota Łukaszuk, lekarz rodzinny.

Przedawkowanie witaminy C - objawy

Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy C może wywołać skutki uboczne, np.:

Dolegliwości nie są groźne dla zdrowia. Zwykle ustępują samoczynnie po odstawieniu suplementów z witaminą C, gdy tylko organizm oczywiści się z nadmiaru substancji.

Przedawkowanie witaminy C - skutki

W sytuacjach długotrwałego przyjmowania dużych dawek witaminy C wzrasta ryzyko kamicy nerkowej, a także nadmiernego wchłaniania żelaza, co może przynieść niekorzystne konsekwencje dla zdrowia.


Więcej o witaminie C:
Właściwości witaminy C
Do czego potrzebna jest witamina C?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!