Przewlekła niewydolność żylna – objawy i leczenie

Czym jest przewlekła niewydolność żylna? Czy umiesz rozpoznać objawy przewlekłej niewydolności żylnej i wdrożyć odpowiednie leczenie?
/ 03.08.2015 11:33

przewlekła niewydolność żylna

fot. Fotolia

Objawy przewlekłej niewydolności żylnej

Najczęstszymi objawami, które mogą wskazywać na zaawansowaną postać przewlekłej niewydolności żylnej są:

  • żylaki na nogach (większych lub drobnych naczyń, czyli tzw. pajączki),
  • zasinione, często pocące się stopy,
  • czerwona, pogrubiona skóra łydek,
  • rany (owrzodzenia) łydek w okolicach kostek.

Zdarza się również, że nogi bolą nas podczas chodzenia (nagły ból łydki), ale również siedzenia i wstawania. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z niewydolnością tętniczą (inaczej miażdżycą naczyń obwodowych, czyli chorobą tętnic). Niekiedy nie możemy z tego powodu schylać się, klękać, a także wchodzić i schodzić po schodach. Zdarza się, że chodzimy niepewnie (musimy używać laski) lub mamy trudności z założeniem buta. Nasze kończyny są zmęczone na koniec dnia, spuchnięte (zwłaszcza stopy i łydki).

Zobacz także: Sposoby na żylaki w ciąży

Okres letni nasila również dolegliwości związane z obrzękami limfatycznymi (niewydolnością limfatyczną). W takim przypadku obserwujemy dość szybkie narastanie obrzęku stopy i kostek w ciągu dnia. Łydki i uda stają się stopniowo coraz grubsze. Mogą pojawiać się również zaróżowienia i plamy na skórze.

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

W leczeniu chorób kończyn dolnych stosowana jest niezwykle skutecznie, małoinwazyjna kompresjoterapia, która polega na zastosowaniu różnych form i metod kontrolowanego, stopniowego ucisku. Metoda ta opiera się na poznaniu i zrozumieniu procesów biofizycznych i biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Chodzi zarówno o te w skali mikro (na poziomie tkankowym, a nawet komórkowym), jak i makro (np. na poziomie układu krążenia czy poszczególnych narządów czy organów).

Jednak szczególnie istotne dla specjalistów, którzy stosują tą terapię, jest nabycie umiejętności dawkowania ucisku. Jest on zależny od zdiagnozowanego problemu patofizjologicznego, który objawia się np. powstaniem zastoju płynu tkankowego i jego ekspansją.

Źródło: Materiały prasowe Thuasne Polska

Zobacz także: Jak ćwiczyć nogi, by uniknąć żylaków?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA