Przez 20 lat nosiła guza, który ważył 23 kg!

Bułgarscy lekarze usunęli 67-letniej kobiecie guza, który ważył... 23 kilogramy. To mniej więcej tyle, ile waży sześcio-, siedmioletnie dziecko. Guz był zlokalizowany w jamie brzusznej. Operacja trwała ponad 3 godziny.
/ 27.08.2013 22:09

Do tego niecodziennego wydarzenia doszło w szpitalu w Sofii w Bułgarii. Pacjentkę hospitalizowano z komplikacjami i wysoką temperaturą po grypie. W trakcie badań okazało się, że kobieta ma gigantycznej masy guza, który uciska niezbędne do życia organy w jamie brzusznej.

Operujący ją lekarze twierdzili, że po raz pierwszy mieli do czynienia z takim zjawiskiem. Usunęliśmy guz ważący 23 kilogramy. Miał on rozmiar dziecka w wieku 6-7 lat. Nigdy jeszcze nie widziałem, w całej mojej karierze, takiego przypadku zaniedbania lekarskiego powiedział chirurg Bozhidar Slavchev. I dodał: – Widzieliśmy podobne ciekawe przypadki opisane w książkach medycznych z początku ubiegłego wieku. Niepokojące jest to, że ta pacjentka nie miała żadnych badań prewencyjnych od 20 lat!

Pacjentka powiedziała lekarzom, że o istnieniu tego guza wiedziała już od 20 lat, ale obawiała się operacji.

Po interwencji chirurgicznej, która trwała ponad 3 godziny, kobieta straciła 1/3 swojej dotychczasowej wagi.

Polecamy: To neuralgia, stwardnienie rozsiane czy guz?

Źródło: www.sciencenews.pl/mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!