Większość z nas słowo „anemia” kojarzy automatycznie z niedoborem żelaza – i słusznie, bo to właśnie jej najczęstsza przyczyna. Jednak nie jedyna! Podłoże tego zespołu chorobowego bywa rozmaite. Jeśli więc widzimy w wynikach badań, że mamy anemię, trzeba dążyć do ustalenia, co ją powoduje. O to, co może wpływać na powstanie anemii, zapytałyśmy lek. med. Joannę Pietroń, internistkę z Centrum Medycznego Damiana.
Czy to prawda, że najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza?
Lek. med. Joanna Pietroń: Tak. Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to stwierdzony niedobór czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi w stosunku do przyjętych norm.
Najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną na całym świecie jest niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jedną z przyczyn jej powstawania jest spożywanie produktów z małą ilością żelaza lub całkowicie go pozbawionych. Często więc ten problem dotyka wegetarian, wegan, osób odchudzających się i niedożywionych. Takie osoby powinny szczególnie pamiętać o suplementacji żelaza.
Potrzebą wielu kobiet jest posiadanie zdrowych i pięknych włosów i paznokci. Niestety nie jest to możliwe bez odpowiedniej ilości żelaza w organizmie. Jego brak skutkuje m.in. tym, że włosy są cienkie i łamliwe, o rozdwojonych końcach, łatwo wypadają, a paznokcie są blade, kruche, z podłużnymi rowkami.
Jakie mogą być inne przyczyny anemii?
Kolejną przyczyną niedokrwistości jest utrata krwi, a wraz z nią czerwonych krwinek zawierających żelazo. Kobiety naturalnie co miesiąc tracą regularnie pewną ilość krwi podczas miesiączki, są więc bardziej narażone na wystąpienie niedoborów niż mężczyźni.
Anemia bardzo często (aż w 30% przypadków) dotyka również kobiety ciężarne. Dzieje się tak, ponieważ dziecko potrzebuje żelaza do prawidłowego rozwoju, a czerpie je z organizmu kobiety, tym samym przyczyniając się do jego spadku u przyszłej mamy.
Zwiększone zapotrzebowanie występuje także u osób uprawiających wyczynowo sport i szybko rosnących (niemowlęta, dzieci, nastolatki). Natomiast w starszym wieku często dochodzi do utajonych krwawień z przewodu pokarmowego spowodowanych często zażywaniem różnych leków, w tym aspiryny, leków przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych.
Czy może się zdarzyć, że przyczyną anemii jest poważna choroba, np. nowotwór?
Tak, anemia nie musi dotyczyć tylko niewystarczającej podaży żelaza lub jego utraty. Może być oznaką chorób przewlekłych lub problemów dotyczących produkcji krwinek w szpiku kostnym. Trzeba pamiętać, że w każdym przypadku niedokrwistości należy dążyć do ustalenia jej przyczyny.
Zobacz też:
Jakie są objawy anemii?
Jak skutecznie leczyć anemię?
Ekspert: Lek. med. Joanna Pietroń. Internista, lekarz rodzinny z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wewnętrznych. W swojej pracy wykorzystuje nie tylko swoje doświadczenie, ale również rzetelną wiedzę, zgodną z aktualnym stanem rozwoju medycyny. Szczególną uwagę przywiązuje do profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!