Psychoterapia w walce z zespołem jelita drażliwego

Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia
Związek naszej psychiki i wpływu emocji na funkcjonowanie przewodu pokarmowego znajduje odzwierciedlenie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Jak się okazuje różne metody psychoterapeutyczne są skutecznym środkiem leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS).
/ 26.02.2011 21:07
Kiedy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy/fot. Fotolia

Na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet co druga osoba szukająca pomocy lekarskiej z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Przyczyny schorzenia nie są do końca znane, nie ma również jednej skutecznej i trwałej metody leczenia. Przypuszcza się, że bardzo ważną rolę w powstawaniu IBS pełni stres. Czynniki psychiczne, konflikty, traumatyczne wydarzenia życiowe mogą wywoływać objawy, podtrzymywać je lub zaostrzać przebieg choroby.

Dolegliwości typowe dla zespołu jelita drażliwego (bóle brzucha, biegunka, zaparcia) mogą pojawiać się pod wpływem lęku, czasem także towarzyszą różnym zaburzeniom psychicznym.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Metody psychoterapeutyczne są szczególnie polecane, gdy:

  • zespół jelita drażliwego występuje razem z zaburzeniem psychicznym, np. z depresją,
  • podejmowane już były próby leczenia dietą i lekami, ale nie przyniosły zadowalających wyników,
  • dolegliwości trwają od wielu lat i upośledzają jakość życia,
  • zaobserwowano wyraźny związek między stanem emocjonalnym a nasileniem dolegliwości.

Warunkiem koniecznym dla skuteczności psychoterapii jest motywacja chorego.

Polecamy: Psychoterapia poznawcza – cele i zasady

Psychoterapia i metody pokrewne

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii. Największe zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego znalazły terapia poznawczo-behawioralna, hipnoza, techniki relaksacyjne takie jak trening autogenny albo progresywna relaksacja mięśni. Celem tych metod nie jest analiza przeszłości chorego, ale nauka rozpoznawania i wyrażania własnych emocji: lęków, złości, smutku. Podczas terapii osoba z IBS zdobywa wiedzę na temat swojej choroby, uczy się strategii radzenia sobie ze stresem i technik relaksacyjnych. Korzystna jest również zmiana sposobu myślenia o problemach.

Na popularności zyskuje ostatnio metoda określana jako biofeedback, co można przetłumaczyć jako biologiczne sprzężenie zwrotne. Za pomocą urządzeń elektronicznych rejestrowane mogą być m.in. napięcie mięśniowe lub fale mózgowe. Zostają one później przetworzone w obraz , np. widok słonecznej plaży. W zależności od poziomu koncentracji pogoda na plaży polepsza się lub pogarsza. Dzięki temu pacjent uczy się sterować funkcjami, które normalnie nie podlegają świadomej kontroli.

Zobacz też: Na czym polega zaparcie psychogenne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA