Rak sutka u mężczyzn

Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock
Mimo że sutek mężczyzny zawiera mniej tkanki gruczołowej niż sutek kobiety, ryzyko zachorowania również istnieje. Ok. 1% zachorowań na raka sutka dotyczy mężczyzn. Co roku na nowotwór ten zapada ok. 300 mężczyzn.
/ 29.09.2016 15:18
Bez względu na to, w jakim wieku pojawi się hipogonadyzm, może on prowadzić do zaburzenia spermatogenezy, czyli produkcji plemników, a tym samym niepłodności / fot. Shutterstock

Co powinno zaniepokoić mężczyznę?

Mężczyźni w Polsce posiadają zdecydowanie mniejszą świadomość ryzyka zachorowania na nowotwór sutka. Dlatego też rak wykrywany jest u nich znacznie później i w większym stopniu zaawansowania. Rozwija się głównie po 60. roku życia. Najczęstszym objawem jest pojedynczy lub mnogi guz w piersiach. Inne objawy to wyciek z sutka, który może być krwisty, ciemny, przezroczysty. Niepokoić powinny również zmiany w wyglądzie i kształcie sutka oraz sąsiadujących okolic ciała. Obserwować należy skórę sutka, wszelkie zmiany w jej wyglądzie i kolorze. Wszystkie powyższe objawy powinny być powodem szybkiego zgłoszenia się do lekarza.

Ryzyko zachorowania

Czy wszyscy mężczyźni są jednakowo narażeni na wystąpienie choroby? Ryzyko rośnie jeśli nasi bliscy krewni (rodzice, rodzeństwo) również chorowali, szczególnie przed 40 rokiem życia lub jeśli nowotwór występował w obu piersiach. Bardziej narażeni są również mężczyźni leczeni wcześniej radioterapią z powodu innych chorób

Co zrobi lekarz?

Nie każdy guzek wyczuwalny w sutku jest złośliwym nowotworem. U niektórych chłopców w okresie dojrzewania na skutek zmian hormonalnych w sutku mogą pojawić się pojedyncze masy i zgrubienia. Każda zmiana powinna więc być zdiagnozowana z odpowiednią uwagą. W tym celu lekarz zleca USG gruczołów sutkowych oraz badania hormonalne. Badaniem rozstrzygającym o końcowym rozpoznaniu jest biopsja, czyli nakłucie zmiany, pobranie materiału i badanie histopatologiczne pobranego materiału.

Leczenie

Możliwości leczenia uzależnione są od stadium wykrycia choroby. Możliwości chirurgicznego usunięcia samego guzka u mężczyzn są ograniczone z powodu małych rozmiarów sutka. Zwykle stosuje się zabieg usunięcia całego gruczołu piersiowego, a w przypadku większej rozległości choroby także węzłów chłonnych.

Zapobieganie

Nie ma stuprocentowej metody profilaktyki nowotworów sutka. Jedną z możliwości wczesnego wykrycia ryzyka jest badanie genetyczne w celu wykrycia genów nowotworowych. Badanie to zalecane jest w rodzinach, w których przypadki nowotworu sutka wystąpiły ok. 40 roku życia.

Polecamy: Na czym polega profilaktyka raka piersi?

Dodatkowe zalecenia lekarskie to ograniczenie spożycia alkoholu, niepalenie papierosów oraz dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA