Raka można leczyć w ciąży

Mama karmiąca dziecko piersią
Nie trzeba przerywać ciąży podczas leczenia raka. Badania wykazały, że leczenie chemio- lub radioterapią u ciężarnej nie jest obarczone większym ryzykiem niż leczenie raka u pacjentki, która nie jest w ciąży. Dotyczy to także bezpieczeństwa płodu, który jest w naturalny sposób chroniony przed wpływem leków, czytamy w serwisie Time.com.
/ 15.02.2012 11:48
Mama karmiąca dziecko piersią

Badania wykazały, że pacjentka będąca w ciąży, może przechodzić przez leczenie nowotworu tak samo, jak inni pacjenci, z minimalnym ryzykiem dla zdrowia płodu. Problem leczenia onkologicznego pacjentek ciężarnych dotyczy 1 na 1000 kobiet, choć niedługo może być powszechniejszy ze względu na rosnącą ilość ciąż w późniejszym wieku.

Czasopismo „Lancet” oraz „Lancet Oncology” opublikowało wyniki belgijskich badań. Badania dzieci, których matki przechodziły w ciąży chemioterapię, przeprowadzonych w chwili poczęcia, w wieku 18 miesięcy i 18 lat, wykazały, że ich ogólny stan zdrowia, IQ oraz kondycja serca nie odbiegają od normy.

Na podstawie badań naukowcy ustalili, że radioterapię najlepiej stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, gdy wielkość dziecka pozwala na przykrycie go specjalnym kocem z ołowiu, umieszczonym na brzuchu przyszłej mamy, który ochroni je przed nadmiernym promieniowaniem. Chemioterapia natomiast możliwa jest również od pierwszego trymetru – używa się wtedy dodatkowo ultradźwięków, które monitorują stan zdrowia dziecka.

Badania wykazały również, że zakończenie ciąży nie zwiększa szans powodzenia leczenia u matki. Te badania udowadniają, że leczenie onkologiczne kobiet w ciąży nie musi się różnić od klasycznego i ciąża nie jest czynnikiem, który mógłby zaszkodzić chemio- czy radioterapii. Przerywanie ciąży podczas leczenia raka nie jest więc konieczne i naukowcy żywią nadzieję, że środowisko lekarskie nie będzie sugerowało aborcji kobietom w takiej sytuacji.

Co więcej, naukowcy związani z pismem „Lancet” zalecają, by matki, poddawane chemioterapii, jak najdłużej nosiły w sobie dziecko podczas jej trwania. Dziecko wydaje się w naturalny sposób chronione przed wpływem chemioterapii. Dlatego występuje fenomen matki, pozbawionej włosów podczas leczenia raka, która rodzi zdrowe dziecko, z główką pokrytą mnóstwem włosów.

Źródło: www.time.com, 10.02.2012 /ah

Polecamy: „Boskie Matki” – niezwykły album o wygranej walce z rakiem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA