Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową, za powstanie której odpowiada bakteria - dwoinka rzeżączki - zwana gonokokiem. Bakteria ta egzystuje w wilgotnych miejscach ciała, np. w drogach moczowo-płciowych czy jamie ustnej. Osoby dotknięte chorobą zwykle nie przypuszczają, że na nią cierpią, dlatego często ignorują jej objawy, co w skrajnych sytuacjach może skutkować bezpłodnością.
Objawy rzeżączki
Objawy rzeżączki występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U pań są najczęściej bardzo dyskretne, czasem w ogóle się nie pojawiają. Co ciekawe zakażenia bezobjawowe mogą trwać miesiącami. Mężczyźni natomiast mogą zaobserwować pierwsze objawy już po 5-7 dobach od stosunku. Są one u nich bardziej widoczne.
Najczęstsze objawy rzeżączki u kobiet:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- swędzenie i infekcje w okolicach odbytu,
- krwiste lub żółte upławy z pochwy,
- bolesne stosunki seksualne,
- krwawienia międzymiesiączkowe,
- gorączka,
- wymioty.
Najczęstsze objawy rzeżączki u mężczyzn:
- ropna wydzielina z cewki moczowej,
- stan zapalny układu moczowego,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- swędzenie i infekcje w okolicach odbytu.
Leczenie rzeżączki
Leczenie rzeżączki polega na przyjmowaniu antybiotyków. Zwykle osoba dotknięta chorobą zażywa iniekcje ceftriaksonu albo doustnie leki z grupy fluorochinolonów, a niekiedy doksycyklinę lub azytromycynę. W dalszym ciągu trwają badania nad opracowaniem szczepionki przeciwko rzeżączce.
Zobacz również:
Jakie są objawy rzęsistkowicy?
Czy choroba weneryczna zawsze świadczy o zdradzie?
Po tych objawach poznasz zakażenie chlamydią!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!