RZS – sprawdź, czy spełniasz kryteria

Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą o trudnym do rozpoznania początku. Dlatego zostały przyjęte jednoznaczne założenia przez Amerykańską Szkołę Reumatyczną, które są obecnie obowiązującymi kryteriami służącymi rozpoznaniu i kwalifikacji tej choroby. Zobacz, czy możesz mieć reumatoidalne zapalenie stawów.
/ 11.05.2011 12:21
Charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego jest występowanie tzw. rzutów choroby. Warto wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę./fot. Fotolia

Sprawdź, czy spełniasz kryteria

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów oparte jest na spełnieniu kryteriów, wyznaczonych przez Amerykańską Szkołę Reumatyczną.

Do kryteriów należą:

  1. Sztywność poranna stawów, rozumiana jako sztywność poranna w stawach i wokół nich, która trwa co najmniej 1 godzinę do momentu znacznej poprawy ruchomości stawów.
  2. Zapalenie trzech lub więcej stawów, czyli obrzęk lub wysięk w trzech stawach, stwierdzany w tym samym czasie.
  3. Zapalenie stawów ręki, czyli wystąpienie objawów zapalnych w co najmniej jednym stawie.
  4. Systematyczne zapalenie stawów, czyli pojawienie się zapalenia stawów np. obydwu dłoni w tym samym czasie.
  5. Guzki reumatoidalne.
  6. Obecność czynnika reumatoidalnego.
  7. Zmiany radiologiczne, czyli obecność nadżerek i osteoporozy okołostawowej zajętych stawów w przednio-tylnym radiogramie ręki lub nadgarstka.

Spełnienie 4 z 7 powyższych kryteriów pozwala na rozpoznanie choroby. Kryteria od 1 do 4 muszą trwać co najmniej przez 6 tygodni.

U 50% chorych w początkowym okresie choroby brak jest typowych zmian radiologicznych, czyli nadżerek i osteoporozy. Wskaźniki ostrej fazy, a więc białko CRP i OB. mogą być tylko nieznacznie podwyższone. 

U 30-35% chorych nie wykrywalny jest w surowicy krwi czynnik reumatoidalny klasy IgM.

Czytaj też: Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja

Przy ustaleniu rozpoznania należy wykonać szereg badań poza badaniem ogólnolekarskim i badaniami rutynowymi, a mianowicie:

  • Badanie na obecność czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciwjądrowych.
  • Niezbędny może okazać się proteinogram, posiewy krwi i moczu w przypadku stanów gorączkowych u chorego w celu wykluczenia innych przyczyn tego stanu.
  • By sprawdzić wydolność nerek, wskazane jest wykonanie badania ogólnego moczu, klirensu kreatyniny.
  • W celu potwierdzenia występowania złogów amyloidu niezbędne jest pobranie biopsji dziąsła lub odbytnicy. 

Aby ocenić zajęcie narządów wewnętrznych przez chorobę, powinno zostać wykonane USG jamy brzusznej i badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Chorzy powinni zostać objęci szczególną opieką lekarską i mieć wykonywane badania okresowe, by śledzić postęp choroby w celu modyfikacji leczenia.

Polecamy: Kiedy należy wykonać badanie moczu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA